Eдно луксозно издание e посветено на вековния юбилей на Русенската опера. То е съвместна продукция с Община Русе и Съюза на българските музикални и танцови дейци. Историческият разказ проследява историята на оперните постановки, балетните спектакли и симфоничните концерти. Обзорът започва от първата постановка на Русенската оперна дружба през 1919 г. и свършва с юбилейния спектакъл на операта „Травиата“ на Верди, който беше ноември 2019 г.
В изданието могат да се видят афиши, много снимки, както и поредно изброяване на премиерни заглавия – както за Русе, така и за България. Проследяват се международните турнета на театъра и на Русенската филхармония, както и наградите, които колективите са получили през годините.
Художествената част започва от сезон 1918-1919 с операта „Камен и Цена“ на Иван Иванов и Венцеслав Кауцки. Първият спектакъл на Русенската опера е на 27 ноември 1949 г. „Травиата“ на Джузепе Верди. Това е и първият сезон на одържавена и трансформирана в Народна опера-Русе оперна дружба.
С историята на Русенската опера са свързани много премиери за България на световни заглавия като „Момичето от златния запад“ на Пучини, „Катерина Измайлова“ и „Нос“ на Шостакович, „Стабат Матер“ и „Миса ди Глория“, „Вилхелм Тел“ на Росини, „Уестсайдска история“ на Бърнстейн, „Капулети и Монтеки“ на Белини и други, както и много симфонични и балетни творби.
Важна част от историята на Русенската опера е осъществяването на нейна сцена на много творби на български композитори. Някои от тях са: „Цар Калоян“ на Владигеров, „Мария Десислава“ на Хаджиев, „Еленово царство“ на Илиев, „Хан Аспарух“ на Райчев, „О, моя мечта“ на Пиронков и др.
Юбилейният албум няма да се продава, а ще бъде предоставен на различни библиотеки в страната, както и на музикалните училища.
Вече има и електронен вариант на изданието, което се открива на сайта на Русенската опера.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg