"Смисълът трябва да бъде намерен, но не може да бъде създаден", казва австрийският невролог и психиатър Виктор Франкъл. В търсене на смисъла – кое е същественото в една започваща година? Разговор и (не)възможна прогноза в "Нашият ден" прави Борис Грозданов от Института по философия и социология на БАН.
"Най-важното нещо при една прогноза е нейното формулиране, нещата, за които се отнася и разбира се, дали ще се окаже вярна. Прогнози могат да се правят в абсолютно всички посоки, за които имаме информация. Въпросът е да изберем именно тази, която наистина е важна, и да има нужда от прогноза. Голяма част от отговора се предизвиква с въпроса. Няма как да получим отговор на въпрос, който не сме задали. Нека да внимаваме много повече във въпросите и едва след това да хвърлим усилия в тяхната проверка.
От логическа гледна точка най-правилният въпрос е незададеният въпрос. Правилна е тази посока, в която ние бихме желали да върви. В този смисъл изборът на въпрос е важен – когато избираме въпрос, трябва да внимаваме това да е наш въпрос, не на някой друг. Всеки от нас непрекъснато търпи информационни влияния, които волно или неволно, съзнателно или несъзнателно, ефективно или неефективно вкарват части от идентичността на човека, които досега не са били част от неговата идентичност.
Всъщност човек много често не си дава сметка, че нещата, за които мисли, не са негов свободен избор, а са плод на повлиян избор. И човекът се оказва като сърфист в условия на ураган в океана. Вълните, които идват, са насочени отвън към него и той е принуден да сърфира, за да оцелее, и изгражда себе си по време на този сърф. Но истинската идентичност на човека е идентичността на свободния човек. Това е човекът, който изгражда себе си по силата на своята лична свободна воля, ценностна система, визия за нещата. А това става все по-трудно."
Чуйте повече в звуковия файл.
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg