Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е бъдещето на достъпа с въжени линии до Витоша

Снимка: БГНЕС

Какво е бъдещето на достъпа с въжени линии до Витоша? Какво се предвижда, какво може да бъде променено и с какво може да бъде улеснен достъпът до планината? За съжаление ангажименти на главния архитект на Столична община не му позволиха да участва в разговора в предаването "Нашият ден". Добре е, а може би е задължително да има гледната точка на местната власт – става дума и за управлението на ПП "Витоша", и за концесионер, т.е. има и още гледни точки.

Йордан Рангелов, ски инструктор и член на УС на „Сдружение за развитие на ски зона Витоша“, коментира:

"През лятото, когато говорихме с вас, ви споменах, че ни предстои среща с кмета на Перник за нашата идея към Витоша да се построи лифт, който да позволи на перничани да имат по-удобен достъп. Срещнахме се с г-н Владимиров и му изложихме нашите виждания за един такъв проект. Радващото е, че г-н Владимиров и неговият екип веднага харесаха идеята. За съжаление обаче той малко ни отрезви, защото каза, че Община Перник към момента няма възможност финансово да се ангажира с един такъв проект, тъй като са наследили много лоши задължения от предишното управление на града. Ако се появи инвеститор, който да реши да осъществи този проект, той, като кмет, ще подкрепи едно такова начинание, защото то ще бъде от полза не само на Перник, а и на Рударци."

Комуникация със Столична община

"За съжаление с екипа на г-жа Фандъкова нямаме никаква комуникация. Тук е мястото да кажа, че тя ни игнорира. По същия начин постъпва и кметът на район "Панчарево" – г-н Гюров. Идеята ни беше да предложим всички кметове, които са ангажирани с Витоша, по една или друга причина, да се съберат на една среща, да обсъдим проблемите. От тази страна на планината комуникация няма и едва ли ще има в скро време. Пандемията е много удобно извинение. Просто се крият..." 

Състоянието на въжените линии на Витоша

"В зоната на Алеко, която е основната ски зона на Витоша, се появи едно ново съоръжение, макар и малко – за дечицата (могат и възрастните да го ползват), има една чисто нова пътечка, но за съжаление няма да реши проблемите на ски зоната. Ние, като сдружение, ще продължаваме да настояваме и да отстояваме пред всички институции съоръженията на Витоша да бъдат подменени с чисто нови с по-голям капацитет. Логиката на г-жа Фандъкова да ремонтира съоръжения и да ми ги връща в капацитета и варианта от Априлския пленум, нас не ни устройва. Отправям за последен път апел към г-жа Фандъкова, покана: Ако е толкова ангажирана през седмицата, предполагам, че все един ден почива. Нека да си жертва тоя почивен ден, с нейния екип, и да дойде горе на Витоша да разговаряме там на место, да ѝ покажем проблемите на ски зоната. Никой никъде не строи такива лифтове, каквито тя си ги представя."

Екипът на предаването "Нашият ден" също отправя покана към Столична община да се включи с мнение по темата.

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инж. Габриела Данаилова, директор на ПГ „Васил Левски“ в Горна Оряховица

На учителя с любов: инж. Габриела Данаилова

Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..

публикувано на 15.04.25 в 15:03

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31
Гешов (седнал вдясно) при подписването на Букурещкия договор

История през поколенията: Разговор с правнучката на Иван Евстратиев Гешов

В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...

обновено на 15.04.25 в 11:54

Пир и пост: Етика на храненето в съвременния свят

Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...

публикувано на 15.04.25 в 11:30

Изкуственият интелект в образованието: инструмент или заплаха?

В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..

обновено на 15.04.25 в 11:12