Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Terra Култура

Културното наследство на БНР – Архивният фонд

Милен Димитров: Ние правим радиото за хората, човекът е най-важен

Културното наследство на БНР и пазителите и търсачи на звукови съкровища 86 години след подписването от цар Борис Трети на указа, с който радиоразпръскването става държавна собственост. Архивният фонд е място, където по-рядко се насочват прожекторите. 

Милен Димитров, редактор в Архивен фонд на БНР, разказва в "Нашият ден" за мисията пазител на звуково наследство на Българското национално радио:

"Ние представяме това, което прави радиото уникално. Всяка едно радио пази изключително ревниво своите записи. В последно време виждаме как все по-големи усилия средства се влагат в това този труднодостъпен архив (защото има условия за съхранение и използване) да се отваря. Да се отварят тези архиви по един начин – виждаме, че светът комуникира в наши дни те да стават достъпни и онлайн с дигитализираните свои съкровища. 

Аз бих върнал хората малко по-назад от тези 86 години, когато един от пионерите на Българското радио проф. Асен Златаров пише в тогавашното списание "Радиовести" от 1929 г.: "Човек не е роден само за черен и нерадостен труд. И ето – радиото идва да му помогне, да подскаже на човека, че в живота му има и друго, освен неволи, потисничество и немотия". 

Радиото може да разкаже чрез своите записи изключително интересни истории, които ние с колегите от Архивния фонд се опитваме да представяме на хората, които четат в дигитална среда, преглеждат този сайт на Архивния фонд.

Най-важното, което не бива да забравяме, е, че ние правим радиото за хората – и то се прави от хора. Човекът тук е най-важен. Не е лесно да се прецени какво да бъде съхранено, зависи не само от писаните правила. Наистина зависи от хората, които създават това съдържание и възможността те да го оценят.

Най-голямото откритие са хората – техните автентични гласове."

Чуйте повече в звуковия файл.

На 25 януари се навършват 86 години от създаването на БНР с указ на Цар Борис III – Част от тронното слово на цар Борис III на откриването на I извънредна сесия на XXIV Обикновено народно събрание през 1039 г. с коментар на говорителя – запис от Златния фонд на БНР.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любка и Никола Зикатанови

Приказка за малкото лозе и голямото вино

Техните корени са от Мелник, както и тяхното вино. Любка и Никола Зикатанови се завръщат към миналото си, за да построят бъдеще за себе си,  децата и внуците. Вярват, че във виното е истината, както и в спасението на малкото лозе. "Във Вила Мелник се ражда вино единствено и само от грозде", категоричен е Никола Зикатанов. Стотиците туристи, посещаващи..

публикувано на 04.05.25 в 10:25

Жените мироносици

В неделята на жените мироносици се спираме на христовия поздрав "Радвайте се". Какъв е смисълът на неделята на жените мироносици? За понятията еманципация и феминизъм в Църквата. На какво се основават упреците, че в православното учение жената е подценявана? Защо ни напомня, че в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Как..

обновено на 04.05.25 в 10:11
Мехмед Юмер, Ана-Мария Кръстева и Константин Събчев (отляво на дасно)

Как религиозната вяра влияе на свободата на словото

Свободата на печата и религиозната свобода следва взаимно да се подкрепят в едно демократично общество. Религиозната вяра може да окаже влияние върху журналистите по няколко начина, като им предоставя морална и етична рамка, подкрепа в трудни моменти и възможност за разширяване на разбирането за различни култури и общества. Как точно това се случва..

публикувано на 03.05.25 в 13:05

Словашката връзка на Горна Митрополия

Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението му е Град на бог Митра. Източното божество Митра е било почитано от римските легионери. В местността "Боев геран", която е на около 2 км западно от селото, има останки от голямо римско селище от I -..

публикувано на 03.05.25 в 10:03
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Точно тези хора ли трябва да учат децата на добродетели

Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към обществото и защо темата за добродетелите в училище е "пушилка", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , експерт по класически, иновативни и кризисни комуникации, който..

публикувано на 02.05.25 в 17:15