Инициативата на фондация „Музейко“: „ААА: Ангажирани Артисти в Акция“ кани български и чужди творци да предложат творчески интервенции в три обществени тоалетни в София.
Идеята е да се създаде достъпно за всички изкуство с послание, даващо повече видимост на способностите на хората с увреждания, които ежедневно се борят с най-различни ограничения и бариери – и физически, и такива с нематериален характер.
Артпосланията ще бъдат оценявани на отворен творчески конкурс от жури от експерти и активисти в областта на изкуството и правата на човека според своята художествена стойност и послания за:
• Преодоляване на изолацията на хората с увреждания;
• Овластяваща подкрепа за развитие на потенциала на хората с различни способности и осигуряване на възможности за тяхното достойно включване в образование, заетост и забавление;
• Равнопоставеност и достъпност на средата (физическа, софтуерна, езикова, обществени предразсъдъци и дискриминация, като езиковата среда може да бъде представена например чрез Брайл или български жестов език);
• Подобряване на качеството на образование и обучение: гарантиране на правото на образование на хората с увреждания и предоставяне на улеснения за осигуряването на включваща образователна система на всички равнища;
• Разбиране и съпричастност от страна на обществото с акцент върху общочовешкото и сближаващото, а не върху различията;
• Представяне на многообразието от способности и таланти на хората с увреждания.
Критериите за избор на печелившите творби са подбрани в резултат на срещи и консултации с различни граждански организации на и за хора с увреждания, за да може информацията за конкурса и посланията му да са адекватни и да достигнат до най-широка аудитория.
„ААА: Ангажирани Артисти в Акция“ е част от международния проект „Assessable art for all“, финансиран от програма „Творческа Европа“ на ЕС. У нас се подпомага и от програма „Култура“ на СГО и неговата цел е да отправи послания по важни теми към настоящите и бъдещите европейски поколения чрез средствата на изкуството.
Анелия Фернандес от фондация „Музейко“ разказва за идеята на „ААА: Ангажирани Артисти в Акция“:
„В България избрахме да поставим акцент върху темата за хората с увреждания и с обучителни трудности, защото тази тема е значима и обществото твърде малко си дава сметка за реалните всекидневни трудности, с които се сблъскват тези хора.
Ще го направим чрез артинсталации в три обществени тоалетни и Фестивал на многообразието.
Тоалетната е избрана като изложбена локация, защото е място, което всеки от нас ежедневно посещава, но същевременно е много често остава недостъпно за мнозина.
Това е интимно място, даващо време и пространство за размишление по теми извън непосредствените ежедневни задачи. Тоалетните са необичайна изложбена локация и изкуство, представено там, би докоснало по-голяма аудитория.
Избрали сме три тоалетни в София – едната е в Детски научен център „Музейко“ – близо до входа, за да се посети, не е нужно закупуването на билет, другата е на Женския пазар, а третата е в бензиностанция с голям човекопоток.
Упрекват ни, че изкуството не заслужва да бъде в тоалетната, и това е вярно, но нашият избор за локациите е провокиран от играта, изненадата и забавлението, които отварят умовете на децата за наука и знание и в случая искахме именно изненадата да провокира любопитство към изкуството. По този начин дори случайният посетител на тоалетната, който не търси изкуството, ще попадне на артистичната намеса там и така и той ще насочи вниманието си към проблемите, представени там, което би провокирало промяна в предразсъдъците или нагласите му на неприемане на различието.
Наясно сме с проблема за липсата на достъпност на обществените тоалетни, но нашият проект няма размаха да разреши такива материални проблеми, свързани с осигуряване достъпността на средата, нито има амбицията да изследва политиките и практиките които, правят тази среда затворена. Нашият скромен принос е да добавим към това, което вече е направено, ние апелираме чувствителността на обществото да обърне внимание на проблемите на хората с увреждания или с обучителни трудности.“ – допълва Анелия Фернандес.
Конкурсът е отворен и за творци от Европа, но организаторите се надяват повече български творци да участват.
Хонорарът за артистичната намеса в една тоалетна е 2000 евро, а организаторите ще заплатят и материалите.
Жанрово няма никакви ограничения, могат да участват и екипи, чиито изкуства взаимно се допълват. Единственото ограничение към артистите е да не правят от тоалетната място, което вече не може да изпълнява функциите си, а да може да се ползва по предназначение, дори и ако решат да използват огледалата, подовете и стените там.
Крайният срок за подаване на кандидатура е 28 март.
В началото на май ще станат известни печелившите творци.
През юни и юли те трябва да изработят и монтират своите арт произведения в тоалетните.
Всички те ще останат поне до кроя на ноември, а ако това е възможно, ще останат там и по-дълго.
Част от „ААА: Ангажирани Артисти в Акция“ ще бъде Фестивалът на многообразието (на 3-4 юли в парковото пространство на Дома на културата „Красно село“ и на 10-11 юли на Женския пазар) с ателиета, работилници, базар на социални предприятия и различни приобщаващи забавни дейности за деца и възрастни.
Повече за конкурса „ААА: Ангажирани Артисти в Акция“ – очаквайте от понеделник на сайта на Музейко и на сайта на НПО.
Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..
Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата. Авторът..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg