На днешния ден (4 февруари) се навършват 24 години от едно от най-драматичните събития в съвременната история на България – след едно продължително заседание на Консултативния съвет на България под ръководството на току-що встъпилия в длъжност президент Петър Стоянов – БСП – в лицето на лидера ѝ Георги Първанов и покойния Николай Добрев – се отказа от властта и бяха насрочени извънредни парламентарни избори. Всичко това стана на фона на нестихващи граждански протести и тежка икономическа криза, която беше парализирала страната.
За да разберем какво се случи на 4 февруари и как беше постигнат консенсус между политическите сили – трябва за малко да се върнем в обстановката в началото на 1997 година… тежка икономическа и финансова криза, невъзможност на управляващите тогава социалисти да формират нов кабинет, след оставката на бившия премиер Жан Виденов, както и нестихващи протести из страната… Тогава един долар струваше около 3 хиляди лева… а заплати и пенсии се измерваха в много малки суми от американската валута.
В този момент новият лидер на БСП Георги Първанов и евентуалният премиер Николай Добрев трябваше да представят състав на ново правителство на БСП пред новия президент Петър Стоянов. На 4 февруари и тримата лидери се съгласиха на свикване на Консултативния съвет при президента, който след дълги дебати през целия ден излезе с новината, че БСП се отказва от властта. И до днес не е много ясно какви компромиси се направиха, за да оцелее гражданският мир в България, но и до ден-днешен всички са благодарни на постигнатия консенсус, който спаси хората от Бог знае какъв зловещ политически сценарий…
Взеха ли си поука следващите политици от този почти нечуван начин да се усмири една политическа и икономическа криза, с какво събитията от 1997 година по нещо си приличат със сегашните – провокирани също от голямо недоволство през лятото на 2020 година, и може ли да се постигне и сега някакъв политически компромис между политиците по някои теми – като например борбата с коронавируса и с бъдещото икономическо развитие на България?
За приликите между 1997 година и сега, за каузите и за поуките от онези времена – можете да чуете в Минутите на редактора.В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg