Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лубомир Мартинек – за първи път на български

Снимка: Фейсбук профил NakladatelstviPulchra

Лубомир Мартинек е чешки писател-емигрант, който винаги е писал на своя майчин език. На български език излиза за първи път. От сборника с разкази "Масло в огъня" читателите могат да получат една много хубава смесица от техники на писане на есе, вплетени в добре разказани истории. Тези истории са писани като че за читатели европейци, живеещи на "твърда земя", на континент. Интересните места са отпратени далеч – екзотични места, свързани с големите географски открития. Мартинек е добре аргументиран скептик по отношение на живота. Неговите герои са изключително дейни, енергични, търсещи индивидуалности. Те са свързани с морето и пристанищата. Пристанището е най-важното място на действие. Лубомир Мартинек подлъгва, че стилът му е "лесен", но е изпълнен с "капани" за всеки преводач. 

Добромир Григоров, преводач и редактор на изданието, разказва в "Артефир" за чешкия писател:

"Лубомир Мартинек е от авторите, които продължават да пишат на чешки и след емигрирането си. Той не избира френския като свой втори литературен език. След 1989 г. се връща в Чехия, преподава за няколко години творческо писане в Литературната академия "Йозеф Шкворецки" в Прага. С течение на времето се установява в едно малко градче в Средна Чехия. Мартинек изключително много обича да пътува – и то към екзотични от погледа на европееца места – Югоизточна Азия, Африка..."

Критиката 

"Чешката критика като цяло го приема с определен интерес. "Масло в огъня" излиза през 2007 г., а получава най-престижната чешка литературна награда "Магнезия Литера" през 2008 г. Това е и книгата му с най-висока оценка. В литературния живот той не е част от определен литературен кръг, харесван е от много литературни кръгове, но върви сам по пътя си."

Феноменът "Завръщането на писателите-емигранти след 1989 г."  

"Този феномен не е познат в нашата съвременна литературна ситуация. Този сюжет беше много интересен в Средна Европа и в съвременна Русия. Само част от писателите-емигранти се завърнаха. Лубомир Мартинек е от възвращенците. Що се отнася до езика – той не е напускал чешкия език, но въпреки това е писател-емигрант – като поетика и като съдба. Това завръщане не е еднозначно приемано в Чехия и е съпътствано с усещането, че тези писатели като че ли не се прибират у дома. И това има значение Мартинек да бъде възприеман като самотник  и публиката да гледа на него със симпатия и с известна дистанция едновременно."

Психологическа проза?

"Масло в огъня" е една от по-късните книги на Лубомир Мартинек, сборник от 9 текста – разкази и 1 новела. През 90-те години на ХХ век, след като се прибира у дома, Мартинек мълчи известно време. Няколко години не публикува. След това се връща на литературната сцена. Текстовете, които пише във Франция и които излизат непосредствено след 1990-а в Чехия, имат по-различна, високоекспериментална литературна стойност. В по-късните си текстове писателят съзнателно се връща към едни по-познати литературни образци, които са разпознаваеми като "психологическа проза". Това е съзнателно търсена изразност. 

Литературният критик Георги Цанков прави едно много интересно наблюдение, че Мартинек следва Монтен и неговия жесток самоанализ."

Превод от чешки Иванка Шишева (дебют) и Добромир Григоров, корица Борис Праматаров, СОНМ, 2020. Книгата е част от поредицата "Разказът – един пренебрегнат жанр".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Сюжетите в осемте разказа и новелата, включени в сборника "Масло в огъня" (2007) на чешкия писател Лубомир Мартинек, се осланят на неочаквани срещи, записани в корабни дневници, увлекателно разказани в кръчмарски истории или майсторски изградени с техниките на психологическата проза. Пространството на книгата е градският декор и пристанището, където се натъкваме на личности, изкушени от пътешествията или предизвикани да открият самите себе си. Типичните герои на Лубомир Мартинек имат тревожно съзнание, те са търсачи на неочаквани предизвикателства, чужденци, изгнаници по неволя или странстващи чудаци.

Лубомир Мартинек (1954) е автор на двадесет книги (есета, разкази, новели, романи). Напуска Чехословакия през 1979 г. и до 1989 г. живее във Франция, където сменя най-различни професии. Първите му творби са публикувани в Кьолн и Париж по време на емиграцията. След завръщането си в Чехия преподава творческо писане в Литературната академия в Прага. Превежда документална литература и художествена проза от френски език. В последните години живее в чешкото градче Стара Хут у Добржише, но често пътува до редица крайбрежни градове в Азия.

За "Масло в огъня" Лубомир Мартинек получава престижната чешка литературна награда "Магнезия Литера" през 2008 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Девалвация на илюзиите" – преоткриване на д-р Николай Д. Стойчев

Излезе сборник с лирика и сатира от д-р Николай Димитров Стойчев, подбрана и издадена от проф. Пламен Дойнов – ректор на Нов български университет. Тази книга  е истинско  преоткриване, а не откриване. Защото  д-р Николай Димитров Стойчев (1925–1983) не просто се  появява и утвърждава в своето време, но и става една от ярките  интелектуални..

публикувано на 28.05.25 в 17:40
Цветелина Чендова

Цветелина Чендова в "Соаре с Багряна"

"Соаре с Багряна" е спектакъл, който обръща прожектора към 20-те години на миналия век и към вечната и святата Елисавета Багряна. Идеята е на Искра Ангелова, която участва в соарето заедно актрисите Снежина Петрова и Жорета Николова. Цветелина Чендова с песните си е новото попълнение в спектакъла, който ще се играе на 29 май на сцена "Централни хали"..

публикувано на 28.05.25 в 17:10

36-ият фестивал "Процес-Пространство" е под мотото UNTOLD

"Процес-Пространство" е най-старият фестивал за съвременно изкуство в България, основан през 1992 г. от изкуствоведа и художник Димитър Грозданов. Фестивалът е сцена за всички съвременни тенденции и идеи в изкуството – неконвенционални форми, нови медии, пърформанс арт. Представя нови и утвърдени творци от цял свят. Това е платформа за взаимодействие и..

публикувано на 28.05.25 в 16:45

Жените и книгите

Актуалните спорове покрай изучаването на религии и добродетели в училищата отвориха много въпроси за липсите в образователната ни система. Една от тези липси, не само в училищата, но в голяма степен и в университетите, е разговорът за жените и мъжете и взаимоотношенията между тях.  Доминиращата история, която се преподава е историята на мъжката..

публикувано на 28.05.25 в 16:35

Театралното "Варненско лято" започва на 1 юни

От 1 до 11 юни Варна отново ще бъде домакин на традиционния Международен театрален фестивал "Варненско лято". Официалното откриване на 33-тото му издание е от 19.30 часа със спектакъла "Хамлет" от Уилям Шекспир, постановка на режисьора Стоян Радев в театър "Българска армия". Представлението ще се играе на основната сцена на Драматичен..

публикувано на 28.05.25 в 15:10