88 младежи от близо 400 кандидатури взеха участие в хакатона на тема „Бъдещето на отпадъците”, организиран от WWF България чрез програмата Panda Labs.
Те бяха част от 20 силни отбора, които работиха в продължение на два дни и половина почти без почивка, за да дадат своите креативни решения и идеи за справяне с мащабния проблем с отпадъците.
Panda Labs e глобална иновационна програма и платформа за решаване на някои от най-неотложните проблеми в света в сътрудничество с влиятелни партньори от бизнеса, науката и неправителствения сектор. В България тя се провежда със съдействието на Фондация „Америка за България“, а фокус и главни действащи лица са младежите от 15 до 25 години.
Мартина Георгиева беше отличена сред победителите в хекатона в отбор с още четири момичета. Тя е на 24 години и завършва бакалавърска програма по Международен бизнес и икономика в Магдебург.
Мартина Георгиева е Главен герой в “Нашият ден“
Как стига до участие в хекатона
“Най-общо казано се замислих върху проблемите на опазване на околната среда. Тъй като в последно време страшно много се говори за тях. Появиха се много публикации. Спомняме си и преди години движението на Грета Тунберг. Зададох си въпроса, за да има толкова много говорене за проблема, най-вероятно е доста сериозен.“
“Направих и едно кратко проучване. Когато статистиката и числата започват да говорят, човек се стряска. Започнах да следвам различни програми, които се занимават с устойчиво развитие, включително WWF, и там точно попаднах на обява, че ще се проведе хекатон на тема “Бъдещето на отпадъците“ за първи път в България. Реших да участвам. Тъкмо си бях предала бакалаварската теза и я бях защитила, казах си, че мога да отделя един уикенд.“
“На мнение съм, че всеки един гражданин има отговорността да поема нужните действия за опазване на околната среда. Не просто да ги приема. След като кандидатствах и за щастие ме приеха, преживяването беше невероятно. За два дни научих много за проблема – за микропластмасата, устойчивия начин на развитие и още. А също и, че човек може да живее без отпадък.“
Работата в хекатона
“Ние сме в отбор общо пет момичета. Всички се занимаваме с много различни дейности. Ние се включихме в казуса на “Екопак“. Заедно създадохме идеята за приложение, чрез което потребителите да сканират баркода на опаковките и да получават мигновен достъп до подробна информация – дали може дадената опаковка да се рециклира и по какъв начин. Тъй като тя е създадена от много слоеве, не само от хартия или от пластмаса. Много е важно компонентите да бъдат разделени, да не се изхвърлят всичките в един контейнер. Приложението включва и други полезни функции, като локализиране на най-близките контейнери за разделно събиране. След проведена анкета установихме, че един от най-големите недостатъци на разделното събиране е недостигът на контейнери.“
“Израснала съм в Ботевград. Като всеки човек, израснал в малък град, се радвах на доста игриво детство. В ученическите си години тренирах активно баскетбол. До ден днешен той си остава любим мой спорт. В гимназията профилирах английски и испански език. Занимавах се и с много извънкласни дейности. Била съм част от любителски театрални групи, за кратко тренирах голф, ходих на уроци по китара, акордеон...Изобщо обичах да поддържам ежедневието си заето.“
“Завършвам бакалавър по Международен бизнес и икономика в Магдебург, специалността ми е изцяло на английски език, адаптирана е повече към международни студенти. В специалността си срещнах хора от всички континенти.“
“Темата на дипломната ми работа беше глобализацията, която влияе на политическите активности в световен мащаб. Най-общо казано ролята на глобализацията в световната политика. Изключително интересна тема, особено в последните няколко години срещнахме доста противоречиви движения спрямо глобализацията.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
В началото на седмицата римският папа Франциск напусна този свят. По време на 12-годишния си понтификат Франциск осъществи мащабни реформи в управлението на католическата църква, Светия престол и Ватикана. Той постави началото на нова ера на ръководство на Римокатолическата църква. Като първият папа от Западното полукълбо, първият от Южна Америка и..
Село Черковица се намира в община Никопол и в него живеят около 350 човека. Селото е разположено на брега на река Дунав и поречието на река Осъм. На около 5 километра от Никопол и на около 50 от областния град Плевен. За произхода на името му има две кратки легенди: В миналото селото е било разположено близо до с. Жернов. Било построено във вид на..
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците. От кого е по-лесно да се възмутиш Кристияна Стефанова : "Според мен ние трябва да сме възмутени главно от себе си, всички парламентарни..
Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..
За добрите практики в грижата за бездомните животни в "Нашият ден" разговаряме със Стефан Курдов , журналист, музикант и двигател на гражданската инициатива за създаване на зоополиция във Варна. Курдов заявява: "Водим разговори с ръководството на града. Идеята е да се създадат сертификати за доброволни структури за предпазване на животните от..
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"..
Новата стихосбирка на Виргиния Захариева се нарича "Пръски" и е посветена на морето. Морето – като вдъхновение, любов, красота, възторг. Водата, вълните,..
На 26 април 2025 г. (събота), от 11:00 до 15:30 часа Физическият факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" отваря вратите си за всички, които искат да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg