Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартина Георгиева, отличена в хекатона “Бъдещето на отпадъците“:

Всеки трябва да е отговорен към околната среда

88 младежи от близо 400 кандидатури взеха участие в хакатона на тема „Бъдещето на отпадъците”, организиран от WWF България чрез програмата Panda Labs.

Те бяха част от 20 силни отбора, които работиха в продължение на два дни и половина почти без почивка, за да дадат своите креативни решения и идеи за справяне с мащабния проблем с отпадъците.

Panda Labs e глобална иновационна програма и платформа за решаване на някои от най-неотложните проблеми в света в сътрудничество с влиятелни партньори от бизнеса, науката и неправителствения сектор. В България тя се провежда със съдействието на Фондация „Америка за България“, а фокус и главни действащи лица са младежите от 15 до 25 години.

Мартина Георгиева беше отличена сред победителите в хекатона в отбор с още четири момичета. Тя е на 24 години и завършва бакалавърска програма по Международен бизнес и икономика в Магдебург.

Мартина Георгиева е Главен герой в “Нашият ден“

Как стига до участие в хекатона

“Най-общо казано се замислих върху проблемите на опазване на околната среда. Тъй като в последно време страшно много се говори за тях. Появиха се много публикации. Спомняме си и преди години движението на Грета Тунберг. Зададох си въпроса, за да има толкова много говорене за проблема, най-вероятно е доста сериозен.“

“Направих и едно кратко проучване. Когато статистиката и числата започват да говорят, човек се стряска. Започнах да следвам различни програми, които се занимават с устойчиво развитие, включително WWF, и там точно попаднах на обява, че ще се проведе хекатон на тема “Бъдещето на отпадъците“ за първи път в България. Реших да участвам. Тъкмо си бях предала бакалаварската теза и я бях защитила, казах си, че мога да отделя един уикенд.“

“На мнение съм, че всеки един гражданин има отговорността да поема нужните действия за опазване на околната среда. Не просто да ги приема. След като кандидатствах и за щастие ме приеха, преживяването беше невероятно. За два дни научих много за проблема – за микропластмасата, устойчивия начин на развитие и още. А също и, че човек може да живее без отпадък.“


Работата в хекатона

Ние сме в отбор общо пет момичета. Всички се занимаваме с много различни дейности. Ние се включихме в казуса на “Екопак“. Заедно създадохме идеята за приложение, чрез което потребителите да сканират баркода на опаковките и да получават мигновен достъп до подробна информация – дали може дадената опаковка да се рециклира и по какъв начин. Тъй като тя е създадена от много слоеве, не само от хартия или от пластмаса. Много е важно компонентите да бъдат разделени, да не се изхвърлят всичките в един контейнер. Приложението включва и други полезни функции, като локализиране на най-близките контейнери за разделно събиране. След проведена анкета установихме, че един от най-големите недостатъци на разделното събиране е недостигът на контейнери.“


Израснала съм в Ботевград. Като всеки човек, израснал в малък град, се радвах на доста игриво детство. В ученическите си години тренирах активно баскетбол. До ден днешен той си остава любим мой спорт. В гимназията профилирах английски и испански език. Занимавах се и с много извънкласни дейности. Била съм част от любителски театрални групи, за кратко тренирах голф, ходих на уроци по китара, акордеон...Изобщо обичах да поддържам ежедневието си заето.“

“Завършвам бакалавър по Международен бизнес и икономика в Магдебург, специалността ми е изцяло на английски език, адаптирана е повече към международни студенти. В специалността си срещнах хора от всички континенти.“

“Темата на дипломната ми работа беше глобализацията, която влияе на политическите активности в световен мащаб. Най-общо казано ролята на глобализацията в световната политика. Изключително интересна тема, особено в последните няколко години срещнахме доста противоречиви движения спрямо глобализацията.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36