Класът на режисьора Надежда Косева представя късометражни филми на 25-ия София филм фест.
“Киноклас – София през погледа на нейните млади” е школа, която възниква преди 3 години съвсем спонтанно. Тя събира гимназисти от различни райони на София и ги провокира да разкажат лични истории за своя град. Преминавайки през различни фази на обучение и творчество, Класът се запознава с езика на киното и се учи на неговата азбука. Среща се с кинопрофесионалисти от различни области в създаването на един филм.
Участниците трябва да създадат свои игрални, документални или анимационни късометражни филми за София. Филмите ще имат премиера в кинозала и ще бъдат излъчвани онлайн на специализирана киноплатформа. Класът ще се проведе от 15 март до 15 ноември и включва онлайн лекции по История на световното европейско и българско кино, основи на драматургията; създаване на сценарий, операторско майсторство, сценография; продуцентство; звукорежисура; актьорско майсторство. Участниците ще бъдат обучавани в разпределяне на задачите по филми и екипи; подготовка за снимки (алтернативно на живо или онлайн), заснемане на филмите (алтернативно на живо или онлайн), онлайн постпродукция.
Кинокласът се ръководи от режисьора Надежда Косева, а преподаватели са актрисата Мартина Апостолова, сценаристът и режисьор Иван Владимиров, операторът Кирил Проданов, сценографът Ивелина Минева и др.
Проектът се осъществява с подкрепата на Програма Култура 2021 към Столична община.
Надежда Косева разказва повече за „Киноклас – София през погледа на нейните млади“ в "Артефир". Чуйте в звуковия файл.
Създадени през последната година, картините на Веселин Начев припомнят важни филми на световноизвестни режисьори като Микеланджело Антониони, Виторио и Паоло Тавиани, Лукино Висконти, Нагиса Ошима, Ален Рене, Мартин Скорсезе, Клод Соте, Гаспар Ное, Бернардо Бертолучи и Алфред Хичкок. Целта обаче е отвъд просто напомнянето за филмите, а..
Този въпрос и отговорът му са в основата на експеримента на режисьора Марий Росен и формата "Текстът говори на Автора". Вече трета година и авторът, и екипът на представленията, и публиката участват в него с интерес. Тази вечер (22 май) от 19 часа в галерия "Прегърни ме" ще се състои срещата на писателката Яна Борисова с един от разказите в..
Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" . В 11:00 ч. читалните на НИБКМ се изпълниха с участници във второто издание на инициативата Голямата диктовка II – "Пазител на българския..
На 22 май 2025 г. (четвъртък), от 17:00 ч., Регионалният исторически музей – Враца ще представи първия том на сборника "Известия на Регионалния исторически музей – Враца". Събитието ще отбележи едно ново начало в дългогодишната традиция на научни публикации, свързани с културно-историческото наследство на Северозападна България. Сборникът е..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука ". Изложбата представлява вълнуващо пътуване в света на звездите – от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта. Събитието събира под един покрив културно и научно..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg