Татяна Иванова е първата българка, тренирана от НАСА за астронавт. Тя е ученичка последна година в Добрич, обича музиката, поезията и танците. Мечтае да е първата българка, излетяла в Космоса.
Участвала е в два лагера на НАСА – в Измир, Турция, и в Алабама, САЩ.
Татяна Иванова е главен герой в “Нашият ден“.
“Имаме двама космонавти, но те са мъже. Надявам се да стана първата жена, изпратена от България. От малка съм се интересувала от звездите, беше ми мечта да видя падаща звезда, а всъщност това е метеор. Да гледам луната, много исках да видя пълно лунно затъмнение и слънчево, но в България много рядко се случват тези явления. От девети клас по-сериозно се занимавам и всъщност в девети клас открих, че това е моята страст и вече съм фокусирана само върху това като кариерен път. “
Първият лагер за космонавти
“Мама знаеше, че се интересувам от Космоса и беше намерила статия, че има конкурс. Трябваше да се напише есе. По този начин в девети клас на втория ми опит записах видеоесе. Избраха ме, фондация “Лекови“ беше моят спонсор, спечелих пълна стипендия, и лятото между девети и десети клас, заминах за Измир. Там гледахме филм, предоставен от НАСА, за един космонавт, който се намира на спътника на Юпитер – Европа. Филмът започна с един цитат – “Представи си, че този космонавт си ти“. Точно тогава нещо в мен потрепна.“
Детството
“Детството ми беше обсипано с изкуство, защото дълго време не знаех какво искам от живота. Занимавах се с танци, танцувах около 10 години в различни школи. Пишех поезия и все още пиша. Свиря на барабани от 7-8 г. Ранните ми тийнейджърски години преминаха в доброволчество и в ходене на различни занимания.“
Има издадена стихосбирка
“Бях девети клас, когато я издадох. В момента пиша втората си книга, тя е почти завършена. Все още очаквам отговор от Община Добрич. Стихосбирката ми е сбор от мои произведения, събрани от трети до девети клас. Пиша за любов и за това, което чувствам и не мога да изразя по друг начин.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg