Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

100 години отбелязва НМА „Панчо Владигеров“ със специална програма от събития

НМА „Панчо Владигеров“
Снимка: nma.bg

На 21 юли 1921 г. с указ №145 цар Борис ІІІ обявява основаването на Държавна музикална академия, която днес се казва Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“.

Името на своя патрон тя приема през 2006 година, а рождената дата на Панчо Владигеров става патронен празник на учебната институция. Неин първи ректор от основаването ѝ до 1931 г. е Димитър Хаджигеоргиев.

Едни от най-известните музиканти са заемали този пост през години. Не могат да бъдат изредени всички, но сред тях са проф. Георги Златев-Черкин, проф. Марин Големинов, проф. Александър Райчев, проф. Димитър Тъпков, проф. Димо Димов и др. В момента е проф. Сава Димитров.

Проф. Кремена Ангелова, проф. Нико Исаков, проф. Борислава Танева, проф. Сава Димитров, проф. Ивайло Кринчев, проф. Свилен Райчев и проф. Огнян Константинов. Снимка: БТА
Чуйте какво каза проф. Сава Димитров.


От 1996 г. стана традиция Академията да връчва най-високото отличие „Доктор Хонорис Кауза“ на НМА на изтъкнати наши и чужди преподаватели и музиканти. Първата титла е за проф. Жермен Муние, а последната за виолончелиста Миша Майски. В дните, когато бяха обявени официално юбилейните тържества проф. Сава Димитров връчи това звание и на пианиста Евгений Кисин. Те имаха концерти по покана на Софийската филхармония.

В звуковия файл проф. Борислава Танева, проф. Ивайло Кринчев и проф. Свилен Райчев разказват за юбилейните събития.


В академията има три основни факултета – Теоретико‐композиторски и диригентски факултет, в който се изучават композиция, дирижиране, музикознание, педагогика на обучението по музика, тонрежисура. Декан е проф. Кремена Ангелова. В Инструменталния факултет има 16 специалности, обединени в 6 катедри: пиано, цигулка, струнни инструменти, дървени духови инструменти, медни духови и ударни инструменти, камерна музика и клавирен съпровод. Декан е проф. Ясен Теодосиев. Вокален факултет обединява класическо пеене, музикално-сценична режисура, поп и джаз изкуство, балетно изкуство. Декан е проф. Нико Исаков.
Разширяват се и специалностите – предстои да бъде открита специалност хореография на народни танци, което ще разшири откритите неотдавна специалности фолклорни инструменти и фолклорно пеене. Има магистърска програма „Звукорежисура и звуков дизайн за игри“, „Оперета и мюзикъл“, „Балетна педагогика“, „Мениджмънт на музикалните индустрии“.

В звуковия файл чуйте какво споделиха на пресконференцията проф. Кремена Ангелова, проф. Нико Исаков, проф. Огнян Константинов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05