Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

100 години отбелязва НМА „Панчо Владигеров“ със специална програма от събития

НМА „Панчо Владигеров“
Снимка: nma.bg

На 21 юли 1921 г. с указ №145 цар Борис ІІІ обявява основаването на Държавна музикална академия, която днес се казва Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“.

Името на своя патрон тя приема през 2006 година, а рождената дата на Панчо Владигеров става патронен празник на учебната институция. Неин първи ректор от основаването ѝ до 1931 г. е Димитър Хаджигеоргиев.

Едни от най-известните музиканти са заемали този пост през години. Не могат да бъдат изредени всички, но сред тях са проф. Георги Златев-Черкин, проф. Марин Големинов, проф. Александър Райчев, проф. Димитър Тъпков, проф. Димо Димов и др. В момента е проф. Сава Димитров.

Проф. Кремена Ангелова, проф. Нико Исаков, проф. Борислава Танева, проф. Сава Димитров, проф. Ивайло Кринчев, проф. Свилен Райчев и проф. Огнян Константинов. Снимка: БТА
Чуйте какво каза проф. Сава Димитров.


От 1996 г. стана традиция Академията да връчва най-високото отличие „Доктор Хонорис Кауза“ на НМА на изтъкнати наши и чужди преподаватели и музиканти. Първата титла е за проф. Жермен Муние, а последната за виолончелиста Миша Майски. В дните, когато бяха обявени официално юбилейните тържества проф. Сава Димитров връчи това звание и на пианиста Евгений Кисин. Те имаха концерти по покана на Софийската филхармония.

В звуковия файл проф. Борислава Танева, проф. Ивайло Кринчев и проф. Свилен Райчев разказват за юбилейните събития.


В академията има три основни факултета – Теоретико‐композиторски и диригентски факултет, в който се изучават композиция, дирижиране, музикознание, педагогика на обучението по музика, тонрежисура. Декан е проф. Кремена Ангелова. В Инструменталния факултет има 16 специалности, обединени в 6 катедри: пиано, цигулка, струнни инструменти, дървени духови инструменти, медни духови и ударни инструменти, камерна музика и клавирен съпровод. Декан е проф. Ясен Теодосиев. Вокален факултет обединява класическо пеене, музикално-сценична режисура, поп и джаз изкуство, балетно изкуство. Декан е проф. Нико Исаков.
Разширяват се и специалностите – предстои да бъде открита специалност хореография на народни танци, което ще разшири откритите неотдавна специалности фолклорни инструменти и фолклорно пеене. Има магистърска програма „Звукорежисура и звуков дизайн за игри“, „Оперета и мюзикъл“, „Балетна педагогика“, „Мениджмънт на музикалните индустрии“.

В звуковия файл чуйте какво споделиха на пресконференцията проф. Кремена Ангелова, проф. Нико Исаков, проф. Огнян Константинов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Костадин Генчев

За страстта в музиката – с вдъхновения и петолиния

На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път. А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не..

публикувано на 24.01.25 в 09:15

15 години квартет "Светоглас"

"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Изпълненията на формацията винаги будят възхищение и удивление в слушателите, но наравно с това, те са и еталон за майсторско музициране.

публикувано на 23.01.25 в 09:10

Bulgar Klezmer Band с концерти и творчески работилници в София

Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява.  Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..

публикувано на 21.01.25 в 16:45

Най-важно е да се правят концерти за младите

Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..

публикувано на 21.01.25 в 14:50
Елена Стоянова и Александра-Йоана Александрова

Нежна династия: Елена Стоянова и Александра-Йоана Александрова

В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна колоратурка, ярка актриса, харизматична личност, красива жена и прекрасна съпруга и майка, е в студиото заедно със своята дъщеря – младата певица и актриса Александра-Йоана Александрова...

обновено на 20.01.25 в 12:02