„Много е хубаво да те обичат. Има и такива, които не ме обичат, но аз тях не ги познавам, те не ми се обаждат и така остават анонимни. Тези, които ме обичат, ги познавам по лицата. Те стават красиви. Независимо какви черти им е дала природата, те стават красиви, защото добрата енергия и усмивката правят лицето хубаво”, казваше Татяна Лолова.
Напусна ни Татяна Лолова и сърцето на България спря в едноминутно мълчание. Бляскаво талантлива, харизматична, влюбена в живеенето и в изкуството, превземаща, обединяваща, разсмиваща, разплакваща, единствена. Можеше всичко – от ярка комедия до древногръцка трагедия. Втъкана в българския театър, радиотеатър, в телевизията и киното. И в сърцата ни.
"Благодарим ти, Татяна Лолова, че беше част от живота ни. Че осветяваше тъмнината ни и повдигаше духа ни. Благодарим ти, че живя с мисия, че вървя изправена. Благодарим ти, че озаряваше, сияйно радваше и обичаше. А сега ние ти казваме, че много ще ни липсваш и ще те обичаме завинаги", споделя екипът на Радиотеатъра.
В чест на голямата актриса Българското национално радио дава възможност да чуете пиесата "Корабът нощ" – последната ѝ роля в театъра и в Радиотеатъра.
"Корабът нощ" е по текстове на Маргарит Дюрас. Режисьор на спектакъла е Стилиян Петров. Преводът е дело на Албена Стамболиева и Мария Георгиева. Ролите се изпълняват от четири водещи актриси на българския театър – Петя Силянова, Пламена Гетова, Цветана Манева и Татяна Лолова. Пиесата е записана във Второ студио на БНР в месеца, преди да се развихри пандемията. Но по някакъв интуитивен, нелогичен, почти абсурден начин тази радиокомпозиция като че ли е създадена именно за да се слуша в дни на изпитание.
На 87-годишна възраст си отиде голямата българска театрална, филмова и телевизионна актриса Татяна Лолова – едно от най-ярките присъствия на сцената, в ефира и в живота. "Аз не съм звезда, аз съм слънце", казваше дяволито и на шега актрисата. Сцената..
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване...
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти..
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите...
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев,..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg