Абдикира ли държавата от управлението на кризата?
Темата коментира д-р Мими Виткова, бивш министър на здравеопазването:
“Държавата отдавна е абдикирала от здравната система – още преди 20 години, когато се реши политически без сериозни анализи и аргументи, че пазарът ще реши всички проблеми в здравната система. Оттогава тя е на самоуправление, контролът върху нейната дейност и върху пазарните субекти е не нулев, а отрицателен.
От година системата е в съвсем извънредни обстоятелства по време на пандемията, където виждаме, че нещата се решават – стъпка напред – две назад. По отношение на мерките, които се предприемат и които са по-скоро политически мотивирани в зависимост от конкретната, моментна политически конюнктура и не толкова от медицинските обстоятелства.
Това, което наблюдаваме в последните седмици – цялата държава влиза в ситуация на доста сериозна нестабилност. И в здравеопазването по принцип епидемията се използва твърде широко и твърде неприлично с политически цели.
Затова сме свидетели преди изборите, че когато се увеличаваше заболеваемостта, ние тръгнахме с предизборни цели да разкрепостяваме мерките. И видяхме пика на третата вълна.
Да не говорим за решението за Националния оперативен щаб, който е един експертен орган към Министерския съвет. Какво означава това – днес обявяваме, че той ще бъде закрит, утре – обратното, че ще продължи действията си, докато бъде нов. Аргументът, който министърът на здравеопазването изложи, е, че всяко ново правителство би трябвало да избере нов оперативен щаб. Но защо този аргумент министърът не приложи и към смените на директорите на всички държавни болници в страната в предизборния период и на пика на епидемията, когато целта на всяко ръководство е да може да се справи с нея. Ние отклоняваме вниманието да се готвят конкурсни документи.
Да не говоря за абсолютно безумните решения – директори на университетски болници са никому неизвестни икономисти на 35 години. Член-кореспонденти от председатели на Съвета на директорите се подменят с никому неизвестни юристи. В същото време се елиминират от участие професори с титли по организация в здравеопазването с мотива, че нямат доказателство за достатъчно управленски опит. Системата е в пълен управленски хаос.
Трудно ми е да кажа каква е целта – след мен и потоп – това е резултатът. И ако това е и политическата цел, която като че ли се прокрадва не само от ситуацията в здравеопазването, много жалко, че 30 години след демократичните промени ние избираме политици, които изобщо не се интересуват нито от съдбата на здравеопазването и живота на хората, нито от съдбата на държавата.“
Пандемията
“Вирусът е непредвидим, но все пак на обществото трябва да е ясно при какви показатели ще се затягат мерките, и при какви ще се тръгне поетапно към тяхното разхлабване. Защото мартенското разхлабване на мерките на фона на качване на показателите и на заболеваемост, и на смъртност, беше нелогично и необяснимо и то ни доведе до немного приятни резултати.“
“Астра Зенека“
“Това, което мога да коментирам, е, че всяка от фирмите, за да регистрира своята ваксина, е предоставила достатъчно доказателства по отношение на дозите, на схемите на имунизацията. В момента нито една от фирмите производителки не е предоставила в публичното пространство доказателства, че може ваксината, примерно в случая на “Астра Зенека“, втората апликация да бъде заменена с mRNA ваксина. И не мога да кажа как се взе решението и как министърът на здравеопазването оповести, че е възможно да се прави втора доза с другия тип ваксина?“
Повече можете да чуете от звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..
Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg