С напредването на пролетта и с обещанието за по-топло и слънчево време, както и със затихващата трета вълна на Covid-19, се зареждаме с надеждата, че социалната изолация ще остане постепенно зад гърба ни. Тя обаче оставя последствия и върху психичното ни здраве и състояние.
Как въздейства изолацията върху хранителните разстройства?
Темата коментира в “Нашият ден“ Теодора Цветева, психолог, специализирал в сферата на хранителните разстройства.
“За никого не е тайна, че социалната изолация доведе до заседнал начин на живот и намалена физическа активност, близко са хладилните изкушения. Всичко това са предпоставки за качване на килограми и засилване на нездравословната връзка с храната.“
Обездвижването
“Обездвижването води до нарушен калориен баланс, тъй като калориите, които приемаме са много повече от тези, които изразходваме. Покачването на килограми означава, че може да сме запазили енергийния прием от храни и напитки, но рязко да сме намалили енергоразхода.“
Стресът
“Другата предпоставка за хранителни разстройства е стресът. Когато периодът генерира много стрес, в случая социалната изолация поради страх от смърт, болести и финансови проблеми, е възможно храненето да се превърне в убежище и стремеж за притъпяване на въпросните мисли и усещания. По този начин проблемите не само не се разрешават, а прибавяме и нови.“
“Когато прекарваме цялото си време у дома, е лесно да посегнем към храната, при скука, когато няма какво да правим. Или, когато сме изнервени и под стрес.“
“Социалната изолация наложи също затваряне на спорните зали. В самото начало дори беше забранен достъпът до паркове. Това доведе до стрес, паника и качване на килограми. И в едно изместване на моделите за освобождаване от храната.“
“Покачването на килограми пък провокира огромен страх и се започват крайни диети и строги рестрикции. Именно това е моментът, водещ до нездравословна връзка с храната и до сериозни хранителни нарушения.“
При симптоми на хранително разстройство
“Трябва да потърсим помощ. Колкото по-рано се потърси помощ и се открие даден вид хранително нарушение, толкова по-голям е шансът за възстановяване. Апелът ми е хората да потърсят специалисти, които могат да им подадат ръка в този процес.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Коулман Мелет (27 май 1974 – 12 февруари 2009) е американски джаз китарист и вокалист, който загива трагично в самолетна катастрофа на 12 февруари 2009..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg