Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има ли изпълнителна власт в България в скоро време

Конституционалистът – Изборите не са игра на табла

Снимка: БГНЕС

Ще има ли изпълнителна власт България в скоро време или някой ще управлява без мандат от парламента? Дори един служебен кабинет, назначен от държавния глава на република България е конституционен акт и никой не бива да се страхува от това, ако никоя парламентарно представена политическа сила не успее да състави правителство в следващите дни.

На днешния ден през 1881 година младият княз Александър Батенберг, подпомогнат то политиците от тогавашната Консервативна партия суспендира Конституцията и започва управлението на пълномощията, което е кратко, но не води до нищо добро… Това през годините се разглежда от историците като нарушаване на всички правила на Търновската конституция.

Припомняме датата на режима на пълномощията, защото в днешното, малко напрегнато политическо време, някои наблюдатели виждат в евентуално служебно правителство – някак си като „управление с президентски пълномощия“ – това не е така, защото сегашната Конституция предвижда подобен държавен акт и евентуално служебно правителство е съвсем законосъобразно, както се е случвало поне няколко пъти досега.

За историята около пълномощията на държавните глави през годините и за днешната политическа обстановка бе коментарът на специалиста по конституционно право Велислав Величков в предаването „Нашият ден“ по програма „Христо Ботев“. Той категорично не приема тревожните коментари на някои наблюдатели, които виждат в отказа от мандат за съставяне на правителство – на две политически сили досега – не вижда сериозни сътресения, дори ако се стигне да предсрочни парламентарни избори – всичко това е залегнало в съвременните конституционни текстове. Велислав Величков си позволи и един личен коментар, след разясненията по конституционните текстове и по повод върнатите два мандата за съставяне на правителство – на ГЕРБ и на „Има такъв народ“. „Изборите не са игра на табла, за да проиграваме очакванията на хората в тази несигурна днешна обстановка“, каза г-н Величков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57