Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има ли изпълнителна власт в България в скоро време

Конституционалистът – Изборите не са игра на табла

Снимка: БГНЕС

Ще има ли изпълнителна власт България в скоро време или някой ще управлява без мандат от парламента? Дори един служебен кабинет, назначен от държавния глава на република България е конституционен акт и никой не бива да се страхува от това, ако никоя парламентарно представена политическа сила не успее да състави правителство в следващите дни.

На днешния ден през 1881 година младият княз Александър Батенберг, подпомогнат то политиците от тогавашната Консервативна партия суспендира Конституцията и започва управлението на пълномощията, което е кратко, но не води до нищо добро… Това през годините се разглежда от историците като нарушаване на всички правила на Търновската конституция.

Припомняме датата на режима на пълномощията, защото в днешното, малко напрегнато политическо време, някои наблюдатели виждат в евентуално служебно правителство – някак си като „управление с президентски пълномощия“ – това не е така, защото сегашната Конституция предвижда подобен държавен акт и евентуално служебно правителство е съвсем законосъобразно, както се е случвало поне няколко пъти досега.

За историята около пълномощията на държавните глави през годините и за днешната политическа обстановка бе коментарът на специалиста по конституционно право Велислав Величков в предаването „Нашият ден“ по програма „Христо Ботев“. Той категорично не приема тревожните коментари на някои наблюдатели, които виждат в отказа от мандат за съставяне на правителство – на две политически сили досега – не вижда сериозни сътресения, дори ако се стигне да предсрочни парламентарни избори – всичко това е залегнало в съвременните конституционни текстове. Велислав Величков си позволи и един личен коментар, след разясненията по конституционните текстове и по повод върнатите два мандата за съставяне на правителство – на ГЕРБ и на „Има такъв народ“. „Изборите не са игра на табла, за да проиграваме очакванията на хората в тази несигурна днешна обстановка“, каза г-н Величков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Чакъров

Стартира онлайн рубрика, посветена на активните граждани на Пловдив

"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се превръща в по-добро място за живеене. Това са онези хора, които не влизат в новините, не участват активно в социалните медии, но са гражданите, които променят средата.  Инициативата ще популяризира..

публикувано на 15.05.25 в 12:15

Разрушаване на общността – Държавна сигурност срещу Българската православна църква

Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга.  "Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици..

публикувано на 15.05.25 в 11:30

Земеделието в България – акцент в новия брой на сп. "Българска наука"

В "Нашият ден" разговаряме с Петър Теодосиев за "Земеделието в България: основни култури, предизвикателства и перспективи" – тема на майския брой на списание "Българска наука" . Темата за земеделието е разгледана още миналата година в поредица от статии, озаглавена "Ресурсите на България", пояснява главният редактор на сп. "Българска наука"...

публикувано на 15.05.25 в 11:28
Христина Димитрова

Когато родителството се "споделя" чрез закон – капани и подводни камъни

Какво представлява пректозаконът за споделеното родителство? Какви ще бъдат неговите функции и ще спомогне ли за подобряването на отношенията в едно вече разпаднало семейство? Според вносителите на този законопроект, споделеното родителство дава възможност и двамата родители да имат думата при вземане на важните решение касаещи образованието,..

публикувано на 15.05.25 в 10:45

Брадатият лешояд се завръща в българската природа

Проектът за завръщането на брадатия лешояд – вид, вписан като "изчезнал" в Червената книга на България, дава своите първи резултати. На 17 май на територията на Природен парк "Сините камъни" ще бъдат освободени първите брадати лешояди в българската природа от 1972 година насам. Целта е видът да бъде възстановен не само за България, но и за целия..

публикувано на 15.05.25 в 09:35