Чувството за справедливост и за онова, че всеки отговаря справедливо за онова, което е направил. Така както го е направил и пред онези, които биха могли да го съдят справедливо.
Законодателният процес и начинът, по който сме изправени пред него и се чувстваме все по-неравни.
Темите коментира Ивана Мурджева в “Нашият ден“.
“Законодателния процес се превръща в някаква енигматична дейност, която оставя у всички нас усещането за трайно формиране на несправедливост. Хилядолетната традиция на законодателния процес е имала в себе си друга идея – да ни направи равнопоставени пред общи правила, отговарящи на нашиете общи нужди. Процесът има за задача да изглади кризите на неравенствата. Но това като че ли не се случва.“
“Законът преди всичко представлява израз на обща воля. Той се създава, за да отрази под формата на норми, възникнали общи обществени потребности. Нещо, от което всички заедно имаме нужда.“
“Законът не се пише за конкретни хора, за конкретни лица, а общо за всички. Така би трябвало да бъде. Но за съжаления сякаш все по-малко вярваме в това.
“Статистиката от законодателната дейност на вече приключилото дейността си Народно събрание показва една много неприятна тенденция – силно изкривяване на законодателната крива в посока на това, че законодателният процес започва да губи своята прозрачност и предвидимост.“
“Все по-често се случва промените в законите да бъдат внасяни “между две четения от депутат“, както жаргонът казва. Или да бъдат инициатива на депутатски групи. Нещо, което не е свързано със същината на законодателния процес.“
“Защото тази практика лишава обществото от възможност да изрази своето мнение по пътя на т.нар. обществено допитване. И по пътя на т.нар. предварителна оценка на въздействие на предстоящата законодателна промяна.“
Коментара можете да чуете от звуковия файл.
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg