Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нужната работилница

| обновено на 12.05.21 в 14:27

Съвсем навреме, а може би дори с известно закъснение, в края на миналата година в София отвори врати първата по рода си споделена работилница. Нейните 400 квадрата площ и машините, разположени на тях, са достъпни за всеки, който иска да създава, да изработи проекта си, бил той студентски или плод на смело въображение, да експериментира и да се вдъхновява в процеса на работа. Освен пространството и оборудването, екипът на работилницата споделя и опита си както в работата с различните машини – от фреза и грънчарско колело до 3D принтер и CNC рутер, така и опита си изобщо в създаването на неща.

Ето и екипа:

Георги Комсалов е учил архитектура в Университета по строителство и геодезия. Занимава се с дигиталната и техническа част. Води курсове по 2D и 3D чертане, както и по-специализирани – CNC фрезоване и 3D принтиране. От 8 години се занимава с изработка на макети.

Борис Калайджиев е възпитаник на Националната художествена академия със специалност порцелан и стъкло. Води курсове по керамика, дърворезба и пластични изкуства. От 20 се занимава с изработка на макети.

Ясен Недялков е завършил архитектура в Университета в Нотингам, Великобритания. Практикуващ архитект, който смята, че пътят към добрия и хуманистичен дизайн минава през работата с ръце. От 4 години е част от екипа на работилницата.

Ралица Шайкова е студентка по архитектура в УАСГ и преди година се включва в екипа заради студентски проект.

Споделената работилница на четиримата отговаря на една нараснала потребност на хората да създават сами нещата от бита си, да творят активно и да обменят опит как се правят вещите. Тази потребност се заражда и разраства с машинизирането и дехуманизирането на производството – все фактори, заради които човекът губи опита си за света и за ежедневието си. С много по-бързи темпове, отколкото си мислим. Да изработиш фигура от дърво или шкаф, да направиш скулптура или макет на сграда, да създадеш бижу или дори лодка, да докоснеш материала с ръцете си и той да оживее под тях и заедно с тях – това са възможностите, които една споделена работилница предлага. Тя предлага и много повече – общност, изградена от хора с мисия, визия и знание.

Чуйте цялото предаване в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40