Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светът според физиката

Книгата „Красива наука“ на проф. Джим Ал-Халили спокойно можеше да носи подзаглавие „Всичко, което винаги сте искали да знаете на физиката, но ви е било неудобно да попитате“. Проф. Халили пише на пределно ясен, „човешки език“ и има таланта да разяснява сложни концепции разбираемо, но и без опростителство.

Професорът по ядрена физика, радио- и телевизионен водещ на Би Би Си и автор на дванайсет книги изтъква връзката между големите открития на науката и приложенията, които те намират във всекидневието на всеки от нас.

Той не само описва трите стълба на съвременната физика – квантова механика, относителност и термодинамика, но и хвърля светлина върху търсенето на възможности за тяхното обединение, което би било следващата значима крачка в разбирането на физическия свят.

Джим Ал-Халили пише и какво е да си учен – тоест постоянно да се съмняваш. „Защото само съмнявайки се, можеш да направиш следващата голяма крачка така, както Айнщайн надгражда теорията на Нютон и придвижва напред науката“, отбелязва и д-р Владимир Божилов, който е научен редактор на изданието, както и на предишната, излязла на български книга на автора „Пътеводител в квантовия свят“.

Дискретно, но твърдо, проф. Халили прави разликата между кредибилна научна теория и хипотеза. „Доверието в науката не идва от сигурността, а от откритостта ѝ по отношение на несигурността. От това, че винаги подлага на съмнение онова, което знаем в момента, и от готовността ѝ да го замени с по-дълбоко разбиране, ако се появи нещо по-добро. В други сфери на живота подобно отношение може да бъде смятано за несериозно. Не и в науката. Научното развитие зависи от неотклонната честност и съмненията на учените.“

Халили е талантлив разказвач, който си струва да изберете за свой водач в света на физиката.

Чуйте какво разказва за „Красива наука“ и за срещите си с проф. Халили д-р Владимир Божилов, сам талантлив и обичан комуникатор и популяризатор на науката.

ВИЖТЕ ОЩЕ

Приет е Регламентът за възстановяване на природата – защо е важен

На 17 юни беше приет Регламент за възстановяване на природата – Nature restoration law . България подкрепя регламента от самото начало на обсъждането му преди 2 години. Това е първият по рода си регламент за ЕС за възстановяване на природата, а целта му е да се въведат мерки за възстановяване на поне 20% от сухоземните и морските територии..

публикувано на 28.06.24 в 17:25

Обучение по ненасилствена комуникация организира сдружение "Образователна общност – Варна"

Ненасилствената комуникация, известна още като "език на сърцето", "състрадателен език", "жирафски език" е модел на общуване, който позволява да се свързваме със себе си и с другите, разбирайки и откликвайки на емоционалните си потребности. Прилагането му в личния живот, деловите взаимоотношения и особено в сфери като образованието дава забележителни..

публикувано на 28.06.24 в 13:12
Иван Держански (вляво) и Любомир Златков

Как България стана номер едно в математическата лингвистика?

"Лингвистиката прави много мостове, между които и този компютър - човек, ние говорим за едно семейство от науки, които се развиват от няколко хиляди години, като математическата лингвистика се занимава с изучаването на езика, като част от света и действителността.  Лингвистиката е наука, която отговаря на въпроси като – как е възникнал..

публикувано на 28.06.24 в 10:54
Проф. Андрю Коутс

Проф. Андрю Коутс за изследването на слънчевата система

В Аулата на СУ "Св. Климент Охридски" се състоя научнопопулярна лекция на тема "Изследване на слънчевата система" на проф. Андрю Коутс – физик от Университетския колеж в Лондон, Великобритания. Лекцията е част от четвъртото издание на фестивала "Ало, космос! Говори България", организиран от Атлантическия клуб, Софийския университет, Българска академия..

публикувано на 28.06.24 в 09:40
Камен Тодоринчев, Мариана Борукова, Цвета Николова и Диана Банчева

Лятото на отборите от Спешъл Олимпикс, България

Преди 30 години и у нас стартира Програмата на Спешъл Олимпикс. От тогава хората с интелектуални затруднения в България имат възможност целогодишно да спортуват и да се състезават в различни спортове. Многобройни са успехите на нашите атлети от различни състезания. В началото на м. юни женският ни отбор победи отборите на Сърбия, Босна и Херцеговина..

публикувано на 27.06.24 в 12:50