Временната изложба „Поток през времето“ в Национален археологически институт с музей - БАН представя резултатите от едни от най-мащабните спасителни археологически проучвания през последните години – тези, свързани с реализирането на проект „Разширение на газопреносната инфраструктура на „Булгартрансгаз“ ЕАД. За период от около година и половина са проучени 120 археологически обекта, които попадат в трасето на газопровода, преминаващ през 474 км в Северна България.
Изложбата е съвместна инициатива на Националния археологически институт с музей към Българската академия на науките, „Булгартрансгаз“ ЕАД и консорциум „Аркад“, осъществена със съдействието на Министерство на културата, Българска академия на науките и 17 музея от страната.
Може да бъде посетена в зала Временни изложби на НАИМ до 19 септември 2021 г.
Гл. ас. д-р Камен Бояджиев от Национален археологически институт с музей - БАН разказа повече за експозициите в "Артефир":
"Изложбата "Поток през времето" е посветена на едни много мащабни и активни археологически проучвания, осъществени през 2019-2020 г. във връзка с разширението на газопреносната мрежа на „Булгартрансгаз“. Представени са най-интересните резултати и някои от най-интересните находки. Над 400 предмета от 60 обекта, разкрити при спасителните археологически разкопки, могат да бъдат видени от широка публика. Те включват изящни керамични съдове, сечива и оръжия, златни и сребърни накити, монети и статуетки, от ранния неолит (6000 г. пр.Хр.) до Възраждането (ХІХ в.). Представени са селища, погребални могили, некрополи, светилища, стопански комплекси... Опитали сме се да дадем една максимално широка картина на многообразните резултати от тези проучвания."
Чуйте повече в звуковия файл.
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg