Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приключи изложението “Световно образование“

Снимка: world-education.eu

Приключи четиридневното изложение “Световно образование“, което цели да информира българските семейства за новите тенденции в образованието в Европа и света.

Темата коментира Николай Христанов, мениджър висше образование в чужбина:

"Факт е, че пандемията, паралелно дори с Брекзит, повлия на образователната карта на Европа. Знаем, че миналата година обучението беше изцяло онлайн, което беше едно предизвикателство както пред учебните заведения, така и пред студентите.

Това, което повечето университети в Европа направиха, е все пак да адаптират програмите си по възможно най-оптималния и добър начин за студентите и да могат да получат качествено онлайн обучение.

Това, което наблюдаваме за тази и началото на учебната 2020-2021-2022 година, е, че все повече университети планират обучението да се върне в присъствена форма или поне да се спазва хибридният модел, който част от учебните заведения наложиха миналата година.


Там, където позволяват самите университети и обстановката, да има възможност както за онлайн лекции, така и за практически занятия на място. Които всъщност, особено за специалности, свързани с биология, медицина, фармация, инженерни науки, са доста важни.

Студентите да имат този практически достъп. Вследствие на пандемията тази година Холандия предприе политика да намали таксите. Първата държава, която на такова генерално ниво решава да намали таксата за първокурсници с 50%, което да е като реверанс вследствие на коронакризата.

За момента няма други университети, които са обявили, че намаляват таксите вследствие на пандемията."

Чуйте Николай Христанов в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00