Много е хубаво усещането, когато площад "Славейков" се превръща в един празник – личен за поета Петър Чухов, но и за всички – поезия сред лястовиците и трамваите... Така премина 60-годишният юбилей на поета-музикант Петър Чухов. В Литературния клуб на Столичната библиотека беше премиерата на поетическия сборник „Запокитеност”. В празника участваха проф. Михаил Неделчев, проф. Пламен Дойнов, Капка Кънева, Ангел Игов, Емануил А. Видински и групите „ЛаТекст“, „Гологан“ и „Субдибула“.
След премиерата на стихосбирката "Есенен Великден" сборникът „Запокитеност” включва първите пет стихосбирки на Петър Чухов, написани и издадени (с едно изключение) през периода 1995-2000 г. Събрани в общо книжно тяло, без нова редакторска намеса, но с нов, общ дизайн, дело на Капка Кънева, те показват поетическите търсения на автора в края на миналия век.
„Запокитеност“ – между думите и струните
"Между думите и между струните може би. Всъщност и думите, и струните са само инструменти, средства, чрез които човек успява по някакъв начин да достигне и до себе си и до другите. Колкото по-дълбоко достигне до себе си, толкова по-лесно се свързва с другите."
„Запокитеност“ – едно завръщане или...
"Доста противоречиви чувства ме обзеха, първо, че моят стил на писане е доста по-обран и пестелив, докато през 90-те години съм използвал много повече метафори, експерименти. Аз не бих могъл да пиша сега така, дори и да го искам. Времето тогава беше друго и имаше по-голяма склонност да се експериментира.
Това беше първото усещане – за някаква невъзможност, за някаква невъзвратимост. Промените наистина са необратими. Тогава съм писал по един начин, опитвал съм се всяка книга да бъде различна. Много съм залагал на експериментите, дори съм стигал до някакви гранични състояния на поетическо изразяване. Сега нещата са много по-умерени. Обсъждал съм това с пишещи приятели и те са на мнение, че това писане има повече достойнства.
Меланхолията от тази невъзможност нещо да се върне си остава."
„Запокитеност“ – опит за преброяване на думите
"Важно беше за мен именно да ги преброя, а не да ги съкратя. Тези 5 книги излизат така, както са били издавани тогава, въпреки първия порив да съкратиш нещо, да направиш редакция. Опитвал съм се винаги да правя не точно концептуални книги, но все пак да композирам доста сериозно една книга като цяло, а не просто като един механичен сбор от стихотворения. Наистина това е едно преброяване."
Аз съм по-млад от самия себе си
"Имах предвид, че това, което би трябвало да е моя битност, сега, когато съм на 60 години, не е точно така. Аз наистина водя един ергенски живот, много по-свободен съм, нямам семейство, нямам деца. За радост не усещам да имам и сериозни здравословни проблеми... Бих могъл да живея, така да се каже, безотговорно – като един човек, който е на много по-млада възраст. Когато наистина усетя тази принуда на възрастта да се откажа от много неща, тогава може би ще настъпят истинските 60. Засега нито моят начин на живот, нито моят начин на мислене е като на човек в трета възраст."
Репортажа на Дарина Маринова от представянето на поетическия сборник на Петър Чухов с поезия и музика от 60-те пред Столичната библиотека можете да чуете от звуковия файл.
Снимки – личен ФБ профил на Петър Чухов
Участвал на фестивали и четения в Словакия, Северна Македония, Япония, Хърватия, Словения, САЩ, Литва, Швейцария, Румъния, Унгария, Германия, Швеция, Турция, Албания и Русия. Пише музика и текстове, свирил и свири в различни рок групи, а с групата за поезия и алтернативен рок „ЛаТекст“ представя стихотворенията си.
Член на Управителния съвет на Българския ПЕН.-център, Сдружение на български писатели, Хайку клуб „София“, World Haiku Association и Musicautor.
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg