Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

100 години от откриването на Българския археологически институт

| обновено на 28.06.21 в 11:45
Снимка: БГНЕС

На 16 юли 2021 г. се навършват 100 години от откриването на Българския археологически институт.

Каква е съдбата и мисията днес на неговия наследник – Националния археологически институт с музей при БАН, който е лидер в археологическите проучвания в Югоизточна Европа.

Темата коментира доц. Христо Попов, директор на НАИМ-БАН:

“16 юли 1921 г. е важна дата. Излиза указ на Цар Борис III, с който се създава Българският археологически институт. Той е създаден по образец и структура, силно наподобяващи Немския археологически институт. Това е обяснимо, доколкото първият директор на Института – проф. Богдан Филов получава своето образование в Германия и тесните му научни контакти с научната историческа общност винаги са били на първа линия.

„Българска археология 2020“Днес НАИК-БАН е най-голямата научна институция в Югоизточна Европа, специализирана в областта на археологията.

Могат да бъдат отбелязани много имена на учените, дали своя принос в опазване на културно-историческото наследство. Можем да споменем – Богдан Филов, Гаврил Кацаров, Иван Велков, Велизар Велков. И много значими учени от по-съвременните поколения като проф. Йорданка Юрукова, Васил Николов и др.

Позиция, която винаги сме устоявали, е това, че културно-историческото наследство трябва да се опазва, че то е на страната и на хората, а не на частни лица, както ни беше вменявано не без участието на политическата класа през последните 30 години.

Що се отнася до научните предизвикателства, Археологическият институт на България винаги е имал основни стратегически линии, по които се е движил. Като например проучването на старите български столици.

Чуйте Христо Попов в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС, НАИМ-БАН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15

"Започни млад": Вдъхновение за млади предприемачи

Насърчаването на младите хора с предприемачески дух да останат и да се развиват в България е от изключително значение за бъдещето на страната ни. За да задържим младите таланти в България, са необходими целенасочени усилия и промяна в нагласите и примера, който те получават. Пламен Попов, учредител и член на управителния съвет на Фондация..

обновено на 28.06.24 в 14:43
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Казуси от съдебната практика на Съда на ЕС

Юридическото предаване "Законът и Темида" даде начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В това издание на рубриката съдия Марияна..

публикувано на 28.06.24 в 12:40

Фестивал на сръчните ръце в село Бусинци за втори път

Днешните "Епизоди от живота" се посвещават на трънското село Бусинци, защото от днес до неделя  (от 28 до 30 юни ) там ще се проведе второто издание на "Фестивала на сръчните ръце". Събитието е посветено на вече забравени ръчни занаяти и традиции в България и Трънския регион. В трите дни на Фестивала ще има множество демонстрации на над 15..

обновено на 28.06.24 в 10:08