14 юли – националният празник на Република Франция – Денят на превземането и разрушаването на затвора Бастилията през 1789 година. Щурмът на разгневените парижани започва около обед и до вечерта крепостта е превзета, а по-късно през нощта е и разрушена. Камъните от стените ѝ са използвани за построяването на сгради и мостове в околността.
Този акт се смята за символ на раждането на Френската революция, и малко по-късно – на Първата френска република. Празникът е повод за много празненства: балове, концерти, заря, президентски речи и военни манифестации, които и през тази година няма да се състоят със съответната тържественост, както е било през много други години и времена…
Какво означава за французите, а и за всички европейски народи събарянето на Бастилията и началото на Френската революция?!? Историците много спорят за събитията от 19-и век, но в едно са единодушни и до ден-днешен – че 19-и век е векът на индустриализацията и на революциите – революции в Италия (по това време част от Хабсбугската империя), революционни ситуации в Германия, въстания в Полша, Гърция, Сърбия, България, Декабристко движение в Русия – буржоазни, национални и всякакви други революции – и всичко това под оформилия се девиз от 1789 година – "Свобода, равенство, братство" (Liberté, égalité, fraternité)
Днес – Франция, родината на френската революция живее в управлението на Петата република – нейните борби и надежди са продължили доста години след събарянето на Бастилията. Може би французите са посочили на другите европейски народи, че – за свободата, равенството и братството се воюва всеки ден, и така – вече малко над 230 години.
Форумът "Старите сортове – наследство и бъдеще", който ще се проведе в Аграрния университет – Пловдив, ще разгледа международния опит и политиките за запазването на агробиоразнообразието у нас. Организатори са сдружение "Агролинк", "Хранкооп" и Аграрният университет в Пловдив – домакин на събитието. Светла Николова от сдружение..
"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се превръща в по-добро място за живеене. Това са онези хора, които не влизат в новините, не участват активно в социалните медии, но са гражданите, които променят средата. Инициативата ще популяризира..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга. "Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици..
В "Нашият ден" разговаряме с Петър Теодосиев за "Земеделието в България: основни култури, предизвикателства и перспективи" – тема на майския брой на списание "Българска наука" . Темата за земеделието е разгледана още миналата година в поредица от статии, озаглавена "Ресурсите на България", пояснява главният редактор на сп. "Българска наука"...
Какво представлява пректозаконът за споделеното родителство? Какви ще бъдат неговите функции и ще спомогне ли за подобряването на отношенията в едно вече разпаднало семейство? Според вносителите на този законопроект, споделеното родителство дава възможност и двамата родители да имат думата при вземане на важните решение касаещи образованието,..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis..
След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк..
За първи път на български език излиза сборник, обединил беседите, които писателят Хорхе Луис Борхес изнася през 1977 г. в театър "Колизей" в Буенос Айрес...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg