Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пет години от създаването на танцовия състав „Фалмис“

Светлана Караджова: Банатската общност, макар и малка, е способна да пренесе огромна историческа памет през годините

Историята на банатските българи е една дълга интересна сага на преселението и движението в пространството и времето. 

Дружеството на банатските българи в България „Фалмис“ създава преди пет години един ансамбъл, наречен също „Фалмис“, който да представя банатските български танци и песни – фолклора на тази малка общност. 

Ето какво споделя в "Нашият ден" ръководителката Светлана Караджова:

"Името идва от поздрава между католици "Славен да бъде Исус". За банатските българи това се съкращава до една дума – "Фалмис". Това име на ансамбъла и на дружеството е поздрав към всички хора по целия свят. Като ключова дума, като код, като ключ, който отваря общуването с другите."

На 23 август 2016 г. в китния двор на Католическата апостолическа екзархия на ул. „Люлин планина” в София се събират първите ентусиасти да танцуват „Препичоре” и „Чардаш” от Бърдарски геран, така както ги помнят от дедите си. 

"Ансамбълът започна като място, на което да дадем повод на младите хора от общността да се събират и да изучават фолклора ни. Имама и детски танцов състав, вокална група. Постепенно разширихме фолклора, който изпълняваме и танцуваме с унгарски, полски народни танци, както и автентични български народни танци.  

Страшно много се различават банатските танци, защото банатските българи са малка общност, която живее в пределите на Австро-Унгария преди, а сега на територията на Румъния и Сърбия. Малка част от тези потомци на преселници се завръщат – от някъде 135 години има банатски българи и в България. Фолклорът е различен поради това, че е загубил чертите, свързани с България, и е придобил нещо чуждо, усвоил е елементи и модели от фолклора на различните общности, сред които живее. Много унгарско, немско влияние... европейско влияние. Танците са салонни, танцуват се по двойки. Костюмите са различни и макар да пазят елементи от северняшката носия, те са придали нещо отгоре върху нея, за да стане тя различна. 

Подборът на банатските българи като танци и песни е уникална част от българския фолклор. Защото е усвоил елементи от други култури и ги е превърнал като свои. Банатската общност, макар и малка, е способна да пренесе огромна историческа памет през годините."

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – танцов състав „Фалмис“ към Дружеството на банатските българи в България





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Творба на К. Калъчева

"Полилеят на подпалвача" – обща изложба живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев

В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..

публикувано на 20.02.25 в 09:15

Изложба "Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието"

"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието".  Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..

публикувано на 20.02.25 в 09:10

В Радомир историкът Симеон Мильов представя най-новата си книга

В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..

публикувано на 20.02.25 в 09:03

Премиера на документалния филм за Милен Цветков

Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща живота и професионалния път на един от най-непримиримите български журналисти. Във филма са включени интервюта с колеги, приятели и близки на Милен Цветков, както и архивни кадри от негови предавания..

публикувано на 20.02.25 в 08:59

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05