Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Некола Кереков, Ratio

Мистичният свят на Тутанкамон и археофизиката

Защо е толкова специална камата на Тутанкамон, която според древните египтяни е по-ценна от злато

Защо е толкова специална камата на Тутанкамон, която според древните египтяни е по-ценна от злато? Как радар може да разкрие наличието на скрити зали и коридори в гробницата на фараона? 

Мистичният свят на Тутанкамон и до днес разпалва въображението на изследователите и независимо от многото публикации и изследвания.

Древният свят ревниво пази своите тайни. Неговите мистерии разпалват въображението на модерните хора векове по-късно. Човечеството е постигнало много за проучването на тези загадки, а новите научни технологии днес могат да помогнат да бъдат разкрити досега непробиваеми древни мистерии. Д-р Франческо Порчели показва какво се случва, когато една до друга застанат две мащабни научни сфери: археологията и физиката. Д-р Порчели води последователите в Кайро, Луксор и Помпей, на пътешествие през древната история с помощта на най-иновативните научни инструменти. Дълбоко в гробницата на момчето-фараон Тутанхамун (Тутанкамон) и неговата мащеха, легендарната Нефертити. 

Никола Кереков разказва в "Нашият ден" за предстоящото събитие на Ratio:

"Древен Египет – с всичките си тайнства, истории, ритуали и сложни отношения между хора и божества – винаги е будел много вълнения. Това, което ще обсъдим на нашето събитие днес, е фактът, че ние вече разполагаме с много високотехнологични инструменти и методи, с които все пак бихме могли да извлечем повече достоверна информация от материалите, артефактите, старите сгради... вместо да правим предположения. 

Именно на това се е посветил нашият лектор д-р Франческо Порчели – един от пионерите в приложението на най-съвременните методи за разгадаване на исторически мистерии и за извличане на повече информация, повече контекст от културното наследство. Тази нова сфера в науката той нарича археофизика.

Най-интересният факт е, че в гробницата на Тутанкамон са намерени две ками. Едната от тях е по-особена от всичко намирано от този период – тя е направена от желязо. И това едно хилядолетие преди развитието на металургията! С помощта на методите на археофизиката проф. Порчели и неговият екип доказват, че материалът, от който е направена камата, е с извънземен произход. Той вероятно идва от метеорит, паднал на земната повърхност.

Мултидисциплинарният подход се оказва правилната стратегия при подхода към абсолютно всеки научен проблем. Приключи времето на лесните научни открития. Отделните науки вече започват да се преплитат при решаването на една конкретна загадка или научен проблем, изисква работата на серия специалисти от т.нар. "мултидисциплинарни" екипи и подходи. И това, което ще си говорим днес за Египет, е само пример за това."

Чуйте повече от звуковия файл.

Събитието ще се проведе на английски. Начало – 20 часа, кино Кабана пред НДК, София.
Снимки – Ratio


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06

Проф. Сергей Герджиков: Две седмици в Мексико са недостатъчни

Проф. Сергей Герджиков е претворил в книгата "Мексико – 1001 чудеса на света" пътешествието си из Мезоамерика. Мексико винаги е любопитна тема, особено с вещ в антропологията и във философията на науката човек като проф. Герджиков. Изследванията му са залегнали в близо 150 научни труда. Пътешествието му е започнало от столицата Мексико сити – град с..

публикувано на 01.07.24 в 08:05