Неколцина прилепчани, влюбени в модерната джаз музика, и с желание да обогатят музикалния живот на гр. Прилеп, Македония, организират за поредна година инициативата Prilep Jazz Weekend. Неговото първо издание е през септември 2012 г. PJW е вече 10 години домакин на най-добрите имена от македонската, балканската и европейската джаз сцена и е позициониран на картата на значимите музикални събития не само в Северна Македония, а и в целия регион изобщо. През 2015 г. фестивалът официално добива правен статут. Prilep Jazz Weekend се провежда през последния уикенд на август на лятната сцена на Центъра за култура "Малко Цепенков" в град Прилеп, Северна Македония.
Специалният пратеник на програма "Христо Ботев" пътува днес за Прилеп – специално за откриването на фестивала. Ето какво сподели той в "Нашият ден":
"Този фестивал се казва "Прилеп джаз уикенд", защото започва през 2012 година като уикенд за джаз музика – един малък фестивал. Тази година вече е 4-дневен. Пандемичните времена, вместо да спрат развитието на джаз изкуството, всъщност го насърчават. Разбира се, в предишните години фестивалът е бил много по-международен – имало е и български участия – Теодосий Спасов, Георги Дончев и Росен Захариев. И тази година фестивалът все пак поддържа своето международно ниво с няколко гости."
Чуйте повече за програмата и участниците във фестивала от звуковия файл.
Снимки – Prilep Jazz Weekend
Как изкуството помага за осмисляне на нарастващите екологични кризи и за намирането на решения за тяхното преодоляван? Този въпрос е на фокус на вниманието ни в поредното лятно издание на "Какво се случва". Имаме удоволствието да представим творчеството на една от най-знаменитите норвежки писателки днес. Това е Мая Люнде, чиито книги имат..
За първи път в страната ни ще се проведе международен конгрес на дантелиерите заедно с Фестивала на дантелата в Калофер и Карлово. Домакинството на подобно събитие е изключително признание за стойността на това изкуство. Посетителите през всички дни ще имат уникалния шанс да се потопят в богата програма от изложби, концерти, демонстрации и базари,..
Рубриката "Семейни маршрути" ни отвежда в пещерата "Магурата", гр. Белоградчик, където на 16-и август ще бъде представен интерактивен спектакъл "Възкресението на Евридика" в рамките на фестивала "Тракийски мистерии" 2025. Фестивалът е културен проект на Академия "Орфика ", утвърдил се като жив символ на българското (и европейско) културно и..
В редакция "Хумор и сатира" не робуваме на стереотипи и дадености, но няма как да не се съгласим, че отмине ли средата на август и лятото вече лека-полека отминава. За годината дума няма да отваряме, все още има какво лятно да си кажем, както можете да се убедите в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала..
You need to exist ("Ти трябва да съществуваш") казва на читателите си артистът Доминик Харисън, по-известен като Yungblud. Едноименната книга е интерактивен дневник, в който читателите могат да опознаят не само него, но и себе си. Авторът препоръчва дори в дневника да се пише, драска, рисува, страниците да се късат и мачкат. Рок певец, текстописец,..
Русия, САЩ, Украйна и Европа – какво предстои, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Владо Йончев , главен редактор на OFFNews...
Защо представите на българските политици и общество за почтеност са криворазбрани и кому е нужен съветник по почтеността, коментира във "Въпреки..
Защо беше осъдена да заплати 1000 лв., коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" разследващата журналистка от сайта "За истината" Венелина..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg