Между усмивката и сълзата е целият диапазон от човешки чувства. Този път, който извървява душата, тялото и мисълта на човек – да се засмее или да се разплаче – е вечен. Мария Касимова-Моасе живо се интересува от него и това може да се проследи във всичко, което е написала, разказала, а и изиграла до този момент.
Публиката на 37-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ може да го потвърди. Тя беше свидетел на нейните „Свободно падащи истории“, познати още като „нещото на Мария“, а и на представянето на новата ѝ книга „Записки от Шато Лакрот“. Историите на авторката отекнаха в хората, които избраха да ги съпреживеят първо на сцената на лятното кино в стария Созопол, а след това и в двора на Художествената галерия в морския град. Всеки от тях пое по вечния път – от просълзяването до сълзите от смях.
С разказваческите си етюди Мария Касимова-Моасе припомня колко ценно е всъщност човек да се смее на света, а и на себе си, как всеки от нас е плод на множество „ако“ и как могат да бъдат уловени случайностите в живота. И ако „Свободно падащи истории“ представлява случки, хора, чувства и откровения от един живот, то новата книга на сладкодумната разказвачка е „една жена с широкопола шапка, сламена, която днес е тук, утре тръгва боса, а след това може да бъде в много луксозен хотел, на някакво скъпо спа, но после да кара потна колело“. Този образ ѝ създаде самата Мария в „Артефир“.
Книгата, която разказва серия от комични ситуации, много от които вдъхновени от личните преживявания на авторката и тези на нейни близки и приятели, започва живота си първо като дневник, а след това и като аудиосериал, който все още може да бъде слушан. Затова и в книжното си тяло „Записки от Шато Лакрот“ излиза без претенции. Така живее и такова битие ѝ пожелава авторката ѝ.
Мария Касимова-Моасе иска да направи опит в комичния жанр, който често се смята за лековат, и за целта залага на много диалози. В тях, както и в действията на героите в книгата, най-силно си проличават националните черти на едни иначе добри хора, които колкото и да се различават – толкова и си приличат.
Историята за българката, която се запознава с френските роднини на своя съпруг, води до нелепи ситуации, които ще усмихнат всеки читател.
Повече за книгата, а и за това защо Мария Касимова може да разглобява и сглобява „Калашников“, чуйте в звуковия файл.
Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън". Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година. Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..
Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore. "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg