Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кръстовден е!

Снимка: БГНЕС

На 14 септември Православната църква отбелязва Въздвижение на Светия кръст Господен – Кръстовден.

В този ден църквата приканва вярващите да се поклонят на кръста като оръдие на Христовата победа над греха и смъртта.

По традиция вярващи от цялата страна се стичат да посрещнат празника и да се помолят за здраве в местността Кръстова гора в Родопите. Именно там се вярва, че е заровено частица от разпятието.

Всяка година в нощта на 13-и срещу 14-и септември на мястото се отслужва Божествена Света Литургия.


Темата коментира в “Нашият ден“ етнологът Иглика Мишкова.

“Днешният ден е специален за вярващите, тъй като легенда разказва как някога през IV век император Константин Велики тръгвал със своята войска към Рим, за да може да спаси столицата от властта на тиранина Максентий.

Силите на императора са били по-малобройни по тази причина поискал помощ от Бога. В легендата се разказва още, че когато слънцето залязвало император Константин видял на небето един сияен кръст с надпис под него - “с това ще победиш“.

Сам Господ се явил в съня на императора, заповядал му да направи знаме, подобно на кръста. Да начертае кръстни знаци върху щитовете и шлемовете на своите войници. Така успял да победи войските на тиранина и влязъл тържествено в Рим.

Намирането на кръста на Голготата става няколко години по-късно, когато царица Елена, майката на Константин, отива, за да посети светите места в Палестина. През 326 г. тя открила кръста и на същото място наредила да се построи Божий храм. Това е предходната история на самия празник.


Практиките

На Кръстовден кръстът се изнася в центъра на храма, за да му се поклонят всички вярващи. Прави се водосвет. Свещениците ръсят с кръст по домовете за благословение на миряните. Ръси се със светена вода къщата и трапезата, която се подготвя.

Когато отива да поръси тези места, свещеникът трябва да положи кръста от храма върху една нова покривка, а стопаните задължително е трябвало да го дарят с дарове от новата реколта – жито, зеленчуци и различни варива.

Чуйте Иглика Мишкова в звуковия файл.

Снимки: БНР, БГНЕС, Ваня Минева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20