На 14 септември Православната църква отбелязва Въздвижение на Светия кръст Господен – Кръстовден.
В този ден църквата приканва вярващите да се поклонят на кръста като оръдие на Христовата победа над греха и смъртта.
По традиция вярващи от цялата страна се стичат да посрещнат празника и да се помолят за здраве в местността Кръстова гора в Родопите. Именно там се вярва, че е заровено частица от разпятието.
Всяка година в нощта на 13-и срещу 14-и септември на мястото се отслужва Божествена Света Литургия.
Темата коментира в “Нашият ден“ етнологът Иглика Мишкова.
“Днешният ден е специален за вярващите, тъй като легенда разказва как някога през IV век император Константин Велики тръгвал със своята войска към Рим, за да може да спаси столицата от властта на тиранина Максентий.
Силите на императора са били по-малобройни по тази причина поискал помощ от Бога. В легендата се разказва още, че когато слънцето залязвало император Константин видял на небето един сияен кръст с надпис под него - “с това ще победиш“.
Сам Господ се явил в съня на императора, заповядал му да направи знаме, подобно на кръста. Да начертае кръстни знаци върху щитовете и шлемовете на своите войници. Така успял да победи войските на тиранина и влязъл тържествено в Рим.
Намирането на кръста на Голготата става няколко години по-късно, когато царица Елена, майката на Константин, отива, за да посети светите места в Палестина. През 326 г. тя открила кръста и на същото място наредила да се построи Божий храм. Това е предходната история на самия празник.
Практиките
На Кръстовден кръстът се изнася в центъра на храма, за да му се поклонят всички вярващи. Прави се водосвет. Свещениците ръсят с кръст по домовете за благословение на миряните. Ръси се със светена вода къщата и трапезата, която се подготвя.
Когато отива да поръси тези места, свещеникът трябва да положи кръста от храма върху една нова покривка, а стопаните задължително е трябвало да го дарят с дарове от новата реколта – жито, зеленчуци и различни варива.
Чуйте Иглика Мишкова в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg