На 29 септември в глобален мащаб чрез различни събития и кампании се отбелязва Денят на сърцето. Сърдечно-съдовите заболявания продължават да са най-честият убиец в световен мащаб.
Подобряването на осведомеността, превенцията и контрола на сърдечносъдовите заболявания в световен мащаб е фокусът на Деня на сърцето през 2021 г.
Проф. Асен Гудев: Осем от десет инфаркта могат да бъдат предотвратени
“Имате два часа, 120 минути, за да спасите пациент със сериозно сърдечно заболяване“ – казва Александър Мясников в Канал 1 на Руската телевизия.
Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Инна Царева, кардиолог от “Аджибадем Сити Клиник“ - сърдечно-съдов център.
“При остър коронарен синдром, остър миокарден инфаркт, изключително ценно е времето. Колкото по-бързо пациентът стигне до лекарска помощ, толкова по-малко ще бъдат последствията върху сърцето му.
Симптомите
Остра силна гръдна болка, тежест, задух, изпотяване, гадене, повръщане. Често пациентите мислят, че болката е от стомаха и първо търсят гастроентеролог. В повечето случаи колегите се ориентират и ги насочват към кардиолог.
Рисковите фактори
Рисковите фактори за развитие на сърдечно-съдови заболявания са такива, които се коригират и такива, които не могат.
Полът, възрастта, фамилната обремененост, са фактори, които не зависят от нас. За разлика от тях обаче дислипидемията, захарния диабет, артериалната хипертония, наднорменото тегло, могат да бъдат коригирани и да се държат в таргетни стойности. Както кръвното налягане, така и стойностите на кръвната захар, така и стойностите на холестерола, можем да контролираме и да нямаме наднормено тегло.
Генетика
За всяко нещо има генетична предиспозиция. Тези заболявания могат да бъдат унаследени, но до голяма степен зависи и от нас.
Правилният начин на хранене, на живот, на движение и доколкото е възможно, елиминирането на стреса, биха допринесли рисковите фактори да бъдат сведени до минимум.
Първи стъпки
В зависимост от стойностите на артериалното налягане и в зависимост от рисковите фактори, които пациентът към кръвното налягане има, реално лекарят преценява дали ще даде интервал от време от три до шест месеца, в които пациентът да положи усилия, с хранителен и двигателен режим, ако стойностите позволяват, да сведе своето артериално налягане под 140 на 90.
Но, ако пациентът е високорисков за сърдечно-съдово заболяване, или ако артериалното налягане е 180 на 100, тогава започваме медикаментозна терапия с хранителния и двигателния режим.
Когато един човек измери налягане 140/90, най-правилното е да се обърне към негов лекуващ лекар, кардиолог или общопрактикуващ лекар и заедно да вземат решение кое е най-правилното поведение при съответния човек.
Честота на есенциалната хипертония
Тя се наблюдава доста често, много по-често отколкото вторичната хипертония. Трябва да се следи кръвното налягане. Много често пациентите нямат оплакване, не усещат, че кръвното им е над 140 на 90.
Затова е добре периодично да се измерва кръвното налягане у дома.
Застрашените
Захарният диабет и хроничната бъбречна недостатъчност също имат отношение към покачване на сърдечно-съдовия риск.
Влошената бъбречна функция сама по себе си води до покачване на артериалното налягане. Както и обратното – нелекувано артериално налягане води до увреждане на бъбреците и може да доведе до бъбречна недостатъчност.
Захарният диабет също е един от основните рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания. Той също уврежда допълнително и бъбреците, и съдовете, и има отношение към кръвното налягане.
Колко често да се проверяват съдовете с доплер
В зависимост от възрастта и от рисковите фактори, които човек има. Реално всеки лекар изготвя план за периодични, профилактични прегледи на своите пациенти.
Еходоплерът и ехокардиографията за сърцето реално не носят никакъв риск за пациента, няма облъчване и натоварване.
Чуйте д-р Инна Царева в звуковия файл.
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg