Как задържането на цените по време на първите пандемични месеци на 2020 година се отразява върху днешното битие на българите?
Още в началото на лятото имаше прогнози за плавното повишаване на цените на стоките от първа необходимост, а прогнозите на Института за социални анализи към КНСБ бяха за още по-голямо нарастване.
Тогава не всички повярваха на тези анализи, но дойде есента и това се случи.
В момента сериозно се промениха цените дори на такива основни продукти като хляб и олио, при това при толкова добра реколта на пшеница, слънчоглед и други селскостопански култури.
Близо 17 месеца европейските и световните борси са задържали цените си заради епидемията Covid-19, но вече на световните търговски борси нещата не могат да останат с цени от 2019 година, каза за „Нашият ден“ заместник-директорът на Института за социални анализи г-жа Виолета Иванова. Това се отнася и за всички европейски държави, не само за България.
Справянето с цените в най-бедната държава в Европейския съюз е доста неизпълнима задача, поне за повечето граждани.
За никого вече не е тайна, че ни очаква доста трудна зима. А дали рязкото повишение на цените на основни хранителни продукти и на елементарните услуги на ток и отопление – дали това няма да доведе до хиперинфлация, според г-жа Иванова това няма да се случи.
Особено ако управляващите, които и да са те след изборите през ноември, се съгласят с разчетите на синдикатите за оформяне на минималната работна заплата в рамките на около 770 лева и за други социални мерки, коментира още г-жа Иванова.
Григор Сарийски: Българинът ще може да купува все по-малко
Чуйте Виолета Иванова в звуковия файл.
Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..
Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни..
"Маршът Компарсита" се нарича новата книга на Петринел Гочев, която снощи беше представена в Драматичен театър - Габрово. На 15 май авторът ще има..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg