Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

1200 розови балона в памет на жените, загубили битката с рака на гърдата

1200 розови балона в памет на жените, които всяка година губят битката с рака на гърдата.
Снимка: БГНЕС

Днес е Международният ден за борба с рака на гърдата. 1200 розови балона ще изпълнят небето над София в 13.00 часа в памет на жените, загубили битката с болестта.

Събитието е част от информационната и профилактична кампания на ПСАГБАЛ "Света София", която се провежда традиционно през октомври, съвместно със Столична община.

Днес, благодарение на ранната диагностика, смятаме това заболяване за лечимо, стига да бъде диагностицирано навреме.

Какви са възможностите у нас да бъде избегнато заболяването?

Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Иван Гаврилов. От 2007 г. досега е началник на Торакална клиника в СБАЛ по онкология. Организира, ръководи и отговаря за диагностично-лечебния процес на пациентите с рак на млечната жлеза и белия дроб в Торакална клиника.

“Много е важно фамилността да бъде класифицирана в зависимост от преките родственици и непреките родственици. Най-застрашени са преките родственици – майка и баба, боледували от рак на гърдата.

Но със съвременните генетични тестове можем с доста голяма степен на сигурност да определим степента на риск. Ако намерим в преболедуващите предишни поколения – майка, баба – мутации в 13, 17 хромозома и ги намерим унаследени при здрави, неболедуващи родственици, шансовете да се развие злокачествен процес са над 80%, което автоматично поставя тези пациенти в други условия, друго поведение и друга манипулация.

В нашата болница се оперират годишно над 1000 пациенти със злокачествени заболявания на бял дроб и гърда."

Недостиг на кадри

"Българското здравеопазване изпитва недостиг на кадри, това е безспорно. Още преди 4-5 години акад. Дамянов алармира, че хирурзите в България са намалели драстично и не достигат около 800 за цялата страна.

Онкологията е наука – при това много сериозна, не може под булото на онкологията да се крие всичко. И не може под булото на онкологията да се крият методи, които почти никой не познава и не практикува. Защото, ако едно нещо има място под слънцето, то се доказва с т.нар. "преживяемост". Ако пациентите преживяват съответните стандарти и години, минимум пет, и са съпоставими с европейския стандарт, тогава всеки едни има право да бъде под слънцето."

Чуйте проф. Иван Гаврилов в звуковия файл.


Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Гергана Коларова, директор на Първа АГ болница “Света София“.

“За девета поредна година отбелязваме в различни дни на месец октомври месеца на Рака на гърдата. В един от тези дни се събираме и пускаме 1200 балони в небето, които са розови. С тях изпращаме съвсем символично душите на всички, загинали през годината от това зловещо заболяване.

Всяка година след това събитие се разделяме с мисълта, че може би следващият път ще бъде друг поводът да пуснем тези балони.

В “Света София“ има изключително добре развито Отделение по хирургия на млечната жлеза, в което се извършват профилактични прегледи, преглеждат се жени с оплаквания и се оперират.

Преглеждаме абсолютно безплатно жени, които работят в общински дружества. Стараем се да информираме жените за това, че всяка година трябва да посетят своя мамолог."

Чуйте д-р Гергана Коларова в в звуковия файл.


Снимки: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мамфидент": Изкуствен интелект в помощ на майките след раждане

Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..

обновено на 25.02.25 в 13:34

Енергийна бедност и замърсяване на въздуха: Как да излезем от порочния кръг?

Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..

обновено на 25.02.25 в 12:39

Черни връх без граници: незабравимо изживяване за хора с увреждания

Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..

публикувано на 25.02.25 в 12:00

Връчиха Годишните награди за образование по икономика в средните училища

На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..

публикувано на 25.02.25 в 11:22

Финансовата грамотност – ключово умение за бъдещето

В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..

обновено на 25.02.25 в 11:17