Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

19 октомври – Ден на българския лекар

Диян Ганев - какво е да си млад лекар в България

Д-р Диян Ганев с наградата "Студент на годината"
Снимка: НПСС

На 19 октомври честваме професионалния празник на българския лекар – денят на Свети Иван Рилски Чудотворец, небесен покровител на българския народ.

Денят се чества от 1996 година. Тогава Българският лекарски съюз избира за покровител на медиците Свети Йоан Рилски.

Диян Ганев е студент на годината за 2020 г. Тази пролет беше избран за председател на новоучреденото Сдружение на младите лекари към Столичната лекарска колегия на Българския лекарски съюз. Диян е един от първите доброволци в Covid отделенията, занимава се с инициативата "Студенти срещу Covid".

Тръгва от Стара Загора, където завършва търговско-банковата гимназия, за да стигне до Медицинския университет в София, а от там и до университета в Осака – Япония. Преминава през участието – и то като иновационен директор в известния стартъп за биотехнологии Printivo, който си поставя за цел да отгледа изкуствена тъкан.

Интересите на Диян са и в областта на генетиката, направил е сайт на тази тема. Той е и основател на Института за бъдещия геном.

Диян Ганев е главен герой в “Нашият ден“

“Честит празник на всички лекари и медицински професионалисти, които ни слушат. Много бързо намерихме подкрепа за създаване на Сдружението на младите лекари и то към съсловната организация в София.

Защо заминават младите лекари?

В България нещата не са много добре уредени. Младият лекар у нас сам трябва да установи къде има възможност да започне специализация, къде може да придобие допълнителна квалификация. Сам трябва да финансира голяма част от обучението си.

В България частната практика и частното финансиране на образованието не е добре развито, имаме една Национална здравна каса. Това не е начинът, по който държавата трябва да мисли за своите лекари.

Вярвам, че предстои промяна на този начин на финансиране, защото пандемията оголи твърде много системата и я постави на преден план.

Чуйте Диян Ганев в звуковия файл.


Снимка: Фейсбук - личен профил МУ, София, НПСС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Творба от изложбата

Художници даряват картините си, за да помогнат на талантливи студенти

В новия брой на рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" бе представена уникалната инициатива "Изкуство в помощ на изкуството". Този благотворителен проект е замислен и организиран от преподавателя по живопис в Националната художествена академия, главен асистент д-р Юлиан Станкулов , който е и инициатор на идеята. Изложбата, част от..

обновено на 13.05.24 в 13:23

Български ученици ще създават филми за климатичните промени

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" беше представен интересен проект, в който български ученици се включват активно в борбата с климатичните промени. Институт Сервантес София, в сътрудничество с други членове на клъстер EUNIC-България, стартира инициативата "Научи, разкажи, заснеми", продължаваща няколко месеца в градовете..

обновено на 13.05.24 в 12:35

Гражданската инициатива "Княжевецъ"

"Княжевецъ" е гражданска инициатива, която се бори за опазването на Княжевската минерална баня и културното наследство на водата. Любо Стефанов споделя в "Terra Култура" новини от последната кръгла маса, обсъждаща съдбата на сградата. По думите на Стефанов ситуацията не е розова. " Според Общия устройствен план Княжевската минерална трябва..

публикувано на 13.05.24 в 12:07
Петър Ганев

13 май: Ден на данъчната свобода – символичен, но доколко?

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" дискусията се съсредоточава върху отбелязването на Деня на данъчната свобода в България. Тази година, след 134 дни на работа изключително в полза на държавния бюджет, 13 май е определен като символичната дата , на която гражданите номинално започват да работят за себе си. Петър Ганев , икономист..

обновено на 13.05.24 в 10:42

111 години от откриването на Централната минерална баня в София

На 13 май 1913 година е открита сградата на Централната минерална баня в София , построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов. За бурната история на тази историческа сграда в "Нашият ден" разговаряме с арх. Петър Диков – председател на УС на СБА и бивш главен архитект на София. В своята книга "Малки софийски истории"..

публикувано на 13.05.24 в 10:15