Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Невиждан театър“ – когато незрящите отказват да бъдат невидими

Когато незрящите отказват да бъдат невидими, на помощ идва изкуството. Оказва се, че въпреки трудностите те могат да изразяват себе си в рамките на сценичните изкуства и дори да боравят със сянката, създавайки живи образи за публиката с помощта на телата си.

"Невиждан театър" се нарича трупата по театър за незрящи, основана от проф. Велимир Велев, ръководител на специалността “Театър на движението – Пантомима”.

Преди няколко години проф. Велев създава своя уникална новаторска методология за работа със слепи, като преплита театъра на марионетката (дистанционна кукла на конци) и театъра на сенките (кинетичен образ от дистанция).

През последната година „Невиждан театър“ успява да продължи да създава продукции и дори да пренесе спектаклите си в дигитална среда, където всеки ще може да ги види.

Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Велимир Велев, преподавател по “Театър на движението – Пантомима” в Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: viatheatre.org


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Имигрантът Бисрат Можо: За живота в България и (не)толерантността

Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..

публикувано на 18.12.24 в 09:15

Проблемите на средното образование през очите на един родител

Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..

публикувано на 18.12.24 в 09:02
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00
Иван Василев, зам.-кмет по финанси в Столичната община.

София става по-чиста и зелена – равносметка от Иван Василев

В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..

обновено на 17.12.24 в 13:21