Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

27 октомври – Световен ден на аудиовизуалното наследство

Снимка: Pixabay

Празникът се чества от 2005 г. с резолюция 53 на 33-та сесия на Генералната конференция на Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО), за да се съхранят аудиовизуалните документи като филми, радио- и телевизионни програми, аудио- и видеозаписи, които са уникално свидетелство за икономическото, политическото и социалното развитие на обществото. В България се чества от 2006 г.

Как съхраняваме у нас аудиовизуалното наследство?

Темата коментира в “Нашият ден“ Кръстю Гергинов, професор хонорис кауза на УниБИТ и доктор по история.

“Въпросът за аудиовизуалното наследство е разглеждат и третиран отдавна в редица страни на Европа. Неслучайно през 1988 г. в Париж беше проведен конгрес на Международния съвет на архивите по тази основна тема.

По принцип аудиовизуалните документи, особено днес, когато информационното общуване на хората по света е на изключително високо ниво, са най-атрактивните, най-интересните документи, които предизвикват не само голям интерес, но и рязко засилване на използването им от различните институции, които ги съхраняват."

В България

"В Република България с аудиовизуални документи се занимават основно три институции. На първо място това е Българската национална филмотека, създадена през 1952 г., следват архивите на Българското национално радио и Българската национална телевизия. Тези три институции работят и предоставят своите архиви под методическото ръководство на Държавна агенция “Архиви“."

Проблеми при съхранението

"Първият проблем това е материално-техническата база. И БНР и БНТ, и Българската национална филмотека успяха да създадат сравнително приемливи условия, но тези условия не са близки до условията в най-развитите страни. Необходими са изключително много средства и добре подготвени кадри.

УниБИТ подготвя такива кадри. Една част от кадрите, които в момента работят в БНТ, БНР и Държавна агенция “Архиви“, са възпитаници и са получили своята квалификация в УниБИТ."

Чуйте Кръстю Гергинов в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предпразнична Рождественска импресия

"Чиста е тази нощ, в която се е явил Единственият Чист, Който дойде да ни очисти! Нека слухът ни бъде чист, очите ни да гледат целомъдрено, чувствата на сърцето да бъдат святи, речта на устата – искрена! Настоящата нощ е нощ на помирение; затова нека никой да не бъде гневен на своя брат и да не го обижда! Тази нощ дари мир на целия свят; затова..

публикувано на 22.12.24 в 09:45

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16