Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

27 октомври – Световен ден на аудиовизуалното наследство

Снимка: Pixabay

Празникът се чества от 2005 г. с резолюция 53 на 33-та сесия на Генералната конференция на Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО), за да се съхранят аудиовизуалните документи като филми, радио- и телевизионни програми, аудио- и видеозаписи, които са уникално свидетелство за икономическото, политическото и социалното развитие на обществото. В България се чества от 2006 г.

Как съхраняваме у нас аудиовизуалното наследство?

Темата коментира в “Нашият ден“ Кръстю Гергинов, професор хонорис кауза на УниБИТ и доктор по история.

“Въпросът за аудиовизуалното наследство е разглеждат и третиран отдавна в редица страни на Европа. Неслучайно през 1988 г. в Париж беше проведен конгрес на Международния съвет на архивите по тази основна тема.

По принцип аудиовизуалните документи, особено днес, когато информационното общуване на хората по света е на изключително високо ниво, са най-атрактивните, най-интересните документи, които предизвикват не само голям интерес, но и рязко засилване на използването им от различните институции, които ги съхраняват."

В България

"В Република България с аудиовизуални документи се занимават основно три институции. На първо място това е Българската национална филмотека, създадена през 1952 г., следват архивите на Българското национално радио и Българската национална телевизия. Тези три институции работят и предоставят своите архиви под методическото ръководство на Държавна агенция “Архиви“."

Проблеми при съхранението

"Първият проблем това е материално-техническата база. И БНР и БНТ, и Българската национална филмотека успяха да създадат сравнително приемливи условия, но тези условия не са близки до условията в най-развитите страни. Необходими са изключително много средства и добре подготвени кадри.

УниБИТ подготвя такива кадри. Една част от кадрите, които в момента работят в БНТ, БНР и Държавна агенция “Архиви“, са възпитаници и са получили своята квалификация в УниБИТ."

Чуйте Кръстю Гергинов в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00

Село Симеоновец се гордее с реновираната си читалищна сграда

Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..

публикувано на 15.02.25 в 10:35
Заложникът Кийт Сийгъл (държан в плен 484 дни) и

Лицето на палестинците не може да бъде Хамас

В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Специален ритуал за Трифон Зарезан се организира в Бродилово

За първи път на 14 февруари в  дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите.  "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..

публикувано на 14.02.25 в 16:30