На 29 октомври стартира Национално състезание в рамките на инициативата „Предприемаческо спортно поколение“.
В световен мащаб инициатор и организатор е Global Education & Leadership Foundation (tGELF). Официален организатор за България е УНСС, представляван от Института по предприемачество на УНСС, с подкрепата на БЕСКО – Българската стартъп асоциация.
ESG е глобален, спортифициран турнир по предприемачество. ESG се стреми да предостави на най-обещаващите стартиращи предприятия (стартъп компании), работещи по идеалите за съзнателно предприемачество, платформа за разгръщане на техния потенциал и постигане на глобален мащаб.
ESG планира да ангажира глобалната публика по време на това невероятно пътуване със собствена симулационна игра на инвестиции и редовни анкети на публиката, както никога досега. Турнирът е отворен за всички стартъп предприятия на всеки етап или от всяка област на бизнеса, като стартъп предприятията трябва да са създадени през последните 7 години.
Събитието ще се проведе онлайн.
Повече за инициативата разказва в “Нашият ден“ доц. д-р Костадин Коларов, директор на Института по предприемачество, изпълняващ длъжността ръководител на катедра “Предприемачество“.
“Инициативата работи от няколко години в над 190 страни, България не беше сред тях. Поканата стигна до нас чрез секретаря по международно сътрудничество на нашия университет.
Бих поканил да участва всеки предприемач, който счита, че идеята му съдържа потенциал за развитие в глобален мащаб. С участието си в това състезания, той ще бъде видим за света, неговата идея ще стигне до партньори от целия свят."
Глобалната фондация за образование и лидерство (tGELF) е програмна инициатива на фондация „Нанд и Джийт Кхемка“
“Тази фондация има по-широки цели от насърчаване на стартъп компаниите. Акцентът, който те поставят в това състезание, е да се подпомогнат предприемачи, чийто бизнес би спомогнал за реализиране на една от целите за устойчиво развитие.
Преди всичко ще бъдат насърчени предприемачи, чийто бизнес ще има значение за решаването на глобални проблеми – образователни, екологични и свързани с бедността.“
Повече за регламента на състезанието и наградите можете да чуете от Костадин Коларов в звуковия файл.
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..
Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..
Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..
Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg