Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са “Непознатите будители“

| обновено на 01.11.21 в 13:49
Снимка: БГНЕС

В продължение на седем епизода рубриката “Непознатите будители“ срещна слушателите на програма “Христо Ботев“ на БНР с възрожденци, имащи голям принос за българската общественост, но останали слабо познати за широката аудитория. Или пък познати, но в някакви “христоматийни рамки“, разкриващи малка част от делото им.

“Непознатите будители“, с които ви срещат програма „Христо Ботев” и Мария Мира Христова, са: Паисий Хилендарски, Петър Богдан, Димитър А. Ценов, Яков Крайков, Олга Круша, Захарий Княжески и Кирил Нектариев.

В епизод първи на рубриката беше представен будителят на будителите Паисий Хилендарски от проф. Пламен Митев.

“Наша национална черта е да си отбелязваме празниците като определени дати и след тези дати да забравяме това, за което твърдим, че се борим. За мен въпросът не е да осмисляме будителството като нещо голямо само един ден в годината, а да се опитаме всеки ден да съхраняваме онова, което са ни оставили нашите възрожденски предци като задачи и идеали.“

Чуйте проф. Пламен Митев в звуковия файл.


“Дарителите в образованието даряват нещо много повече от една издръжка на един студент. Те дават на нашата нация едно упование в бъдещето, дават надежда, дават посока, в която би трябвало да се развива една съвременна цивилизация.“ – казва в “Нашият ден“ проф. Стоян Проданов, който участва в представянето на личността на “Димитър А. Ценов – вторият по големина дарител в българското образование“.

Чуйте проф. Стоян Проданов в звуковия файл.

Професор Лилия Илиева с копието на ръкописа на“Кой е Петър Богдан – авторът на най-старата история на Българи“ – разказва проф. Лилия Илиева.

“Мисля, че не сме загубили този възрожденски дух, които толкова ни е възхищавал в нашите стари просветители. Той просто трябва да се разгори по-силно. Може би ден като този помага за това. Познавам много хора, които носят този възрожденски дух – някои са художници, някои са историци, някои филолози. Не всички са известни на широката публика, но за щастие има такива хора. Мисля, че тях няма значение дали са познати или непознати. Важно е тяхното дело.“ – казва в “Нашият ден “ проф. Илиева.

Чуйте проф. Лилия Илиева в звуковия файл.

“Убедена съм, че трябва да помним такива имена като това на Яков Крайков и останалите будители. Те самите не са имали такава вярва в собственото си име, но са имали вярва в това, което трябва да остане след тях. Не знам дали е така, но ми се струва, че Яков Крайков е чувствал самия себе си като твърде обикновен, нормален човек. Знаел е едно, че буквите и кирилицата заслужават усилията и забравата на собствените ни имена, но буквите, с които ще се пишат следващите имена, е важно да останат.“ – казва в “Нашият ден“ фотографът Галя Йотова, която участва в представянето на първия български издател Яков Крайков.

Чуйте Галя Йотова в звуковия файл.

Портрет на неизвестно момиче, дело на Олга Круша. Репродукция: Пламен Петров/„Случаят „Олга Круша“За будителския принос на Олга Круша – първата жена у нас, дръзнала да се подпише като “художник“, разказа в “Нашият ден“ д-р Пламен Петров.

“В годините, в които живее Олга Круша, действително е било въпрос на дързост да възприемеш себе си в едно консервативно общество, в което жената сякаш има една второстепенна функция в родовите отношения, да дръзнеш да се подпишеш като художник. Това е един наистина възрожденски плам, който тя със сигурност по някакъв начин наследява от баща си. Майката на Олга Круша също произхода от един голям врачански род, който би имал огромни заслуги за пробуждането на българското“.

Чуйте д-р Пламен Петров в звуковия файл.

Захарий КняжескиД-р Андриана Спасова представя в поредицата “Непознатите будители“ създателя на първата обществена библиотека у нас – Захарий Княжески.

“Подобно на немалка част от възрожденските просветители, Захарий Княжески е един от първите будители в различни поприща – в училищното и книжовното дело. Има много неща, за които бихме могли да вземем пример от тази личност.“


Чуйте д-р Андриана Спасова в звуковия файл.

Кирил Нектариев

“Най-точният критерий за това какво човек може да даде и какво е дал, е това, че даването е свързано с един много точен момент на преценка какво е необходимо на обществото. Какво е необходимо на собствения народ. Няма универсална рецепта за дарителство. Всеки човек живее в обществото в определено време и в това общество има необходимост от определени неща“ – казва в “Нашият ден“ д-р Стефан Шивачев, който представи Кирил Нектариев – един от най-големите дарители на българското девическо образование“.

Кирил Нектариев – големият дарител на българското девическо образование

Чуйте д-р Стефан Шивачев в звуковия файл.


Снимки: Уикипедия, БГНЕС, личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20