Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерименталното лекарство срещу Covid-19 e във фаза три на проучването

Снимка: iStock/Getty Images

Български лекари участват в изготвянето на лекарство срещу Covid-19. Един от тях е доктор Иван Малкодански.

Анестезиологът работи в Плевенската гинекологична болница, която е най-големият център у нас за експериментално прилагане на лекарство срещу Covid -19.

Д-р Малкодански отговаря за проучването на лекарството. В мултинационалното проучване са включени най-малко 12 държави, сред които САЩ, Канада, Франция, Германия, Великобритания

Д-р Иван Малкодански

Повече за това разказа в “Нашият ден“ д-р Иван Малкодански:

“Настроен съм оптимистично, защото знам фазите на проучване на това лекарство. Доказано е, че то няма тежки странични ефекти. Също така от предишните фази то се е доказало като ефективно.

В момента на изпитване лекарството е във фаза три на проучването, което означава, че то е преминало строги изпитания, които са доказали неговата ефективност на клетъчно ниво. След това е преминало изпитания, в които се доказват неговата безопасност, отново на клетъчно ниво.

Чак тогава преминаваме към фаза три, която е масовата фаза, където вече се използва в множество държави, за да се види неговото действие върху цялата популация."

Действие

"Механизмът на действието на лекарството е свързан с унищожаването на един от ензимите, отговорни за образуването на мембраната на Covid вируса и по този начин вирусът става по-лесен за унищожаване от имунната система и се спира неговата по-нататъшна репликация."

Нежелани реакции

"За момента няма тежка нежелана реакция. Единствената реакция, която в момента наблюдаваме, е стомашен дискомфорт, но не можем да преценим дали това е свързано с лекарството, или със самия Делта вариант на вируса.  

Медикаментът се приема перорално, два пъти на ден за пет дни. Трябва да бъде в началните етапи на инфекцията.

Иска ми се след Нова година да бъде в аптечната мрежа, но реално не мога да направя такава прогноза."

Чуйте д-р Иван Малкодански в звуковия файл.


Снимки: www.svmarina.com,

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05