Преди четири години в София отвори врати Китайски културен център. Китайската е една от най-старите култури в света.
За дейността на културния център разказва в “Нашият ден“ Гуан Син, съветник по културните въпроси в посолството на Китайската народна република.
“Дойдох в София през април 2013 г., а преди това отговарях за културния обмен между Китай, Централна и Източна Европа. Защото това са бивши социалистически държави и винаги са имали много добри приятелски отношения с Китай. През 2013 г. решихме да подсилим тези отношения.
Няколко от проектите, които осъществихме, са – срещи на културните министри всяка година. През 2015 г. в България се проведе вторият министерски форум, а през 2017 г. Китай беше домакин на форума.
Пандемията прекъсна в известна степен ритъма ни на културен обмен, затова насочваме повече обмена към безконтактните му форми."
Чуйте повече за планираните дейности в българо-китайските културни отношения от Гуан Син в звуковия файл.
Джина Баларева, координатор проекти в Китайския културен център:
“Идеята за създаване на Китайски културен център в България е географското положение на страната и желанието на китайската страна чрез България да могат да се развият взаимоотношенията в областта на културата между Китай и цялата Централна и Източна Европа.
В целия свят има общо 35 китайски културни центъра, от които най-близкият до нас е в Атина, създаден след центъра в България. Предстои такъв център да се открие и в Белград.
Финансиране получаваме и от двете страни, но количеството е хармонизирано и пропорционално разпределено."
Чуйте Джина Баларева в звуковия файл.
Темата коментира в “Нашият ден“ и Станислава Пекова, журналист и издател на списанието “Черно и бяло“. Тя има контакти с Радио Китай за чужбина, което тази година отбелязва 80 години.
Чуйте повече за дейността на китайската медийна група в звуковия файл.
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg