Първата изложба Формат 30/30 отваря врати през декември 2002 г. в столичната галерия "Астри". Тогава участват 47 художници. Оттогава времето променя количеството на участниците, но за тези 20 години в изложбата Формат 30/30 са участвали около 1000 художници от различни краища на България, от различни стилове и направления. Чуждестранно участие има от Австрия, Австралия, Германия, Гърция, Италия, Мадагаскар, Северна Македония, Румъния, Русия, Франция, САЩ...
Самата изложба Формат 30/30 е гостувала в Истанбул, когато е обявен за Европейска столица на културата, гостувала е във Франция. Всяко издание на тази изложба има всеки път различно лице.
Какво е душата на Формат 30/30, разказва в "Артефир" галеристката Вихра Пешева:
"Причината да се появи този формат е огромното ми желание да направя обща изложба. Но на мен самата не ми хареса да свързвам Коледа с комерсиалността, затова тази изложба прерасна в годишна изложба Формат 30/30. Участват много знакови имена на съвременното изкуство. Малък е форматът, за да може да бъдат много хора – един калейдоскоп на съвременното изкуство.
30/30 – квадрат, защото квадратът е предизвикателен формат, който изисква специална композиция. Наистина квадратът лесно се реди, но си има своята специфика
Позволявам си да цитирам думите на проф. Ивайло Мирчев, който каза: "Невероятна е тази изложба – как формалният подход се превърна в концептуален."
От 23 ноември до края на януари 2022 в галерия "Астри" можете да видите 20-ата Годишна изложба за живопис "Формат 30/30".
Чуйте повече в звуковия файл.
Снимки – Ани Петрова, БНР
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg