В неделя на вълните на програма „Христо Ботев“ ще се състои премиерата на пиесата „Добролюб“ от Лило Петров. Постановката е дебютна за младия автор, а през 2019 г. беше отличена с първа награда в конкурса за нова пиеса, организиран от „Нов български университет“. Тематичната рамка на конкурса тогава беше „Тайните“, тайните са и конфликтната ядка на драматургичния текст.
„Добролюб“ е политическа пиеса. Тя навлиза в изтъкания от чувство на вина, горчивина и ярост вътрешен свят на герой, чийто житейски зар му отрежда ролята на свидетел и участник в най-значимите исторически събития от втората поливна на 20 век у нас.
„Добролюб“ е пиеса за предателството, но и за личния избор, който стои на границата между героизма и падението. Произведение за принудата и безмилостното лице на тоталитарните апарати, които само с едно завъртане на колелата си могат да превърнат всеки човек в чудовище. „Добролюб“ дава един възможен прочит на историческите събития, състояли се непосредствено след обявяването на тоталитарния режим в България през 1944 г., проследява и техните проявления и мимикрии след 1989 г.
Централен за пиесата е въпросът има ли истини и тайни, които една нация трябва да помни винаги, и такива, които е по-добре услужливо да забрави. Важно е да се отбележи, че произведението не се свени да даде еднозначен отговор на този въпрос, като в същото време нито за миг не изпада в самозаблуждението, че това е лека задача.
Въпреки сериозната си тематика и драматичните исторически събития, които побира в себе си, „Добролюб“ е увлекателно и поглъщащо драматургично произведение. Това до голяма степен се дължи на подхода на режисьора Стилиян Петров, изграден върху убеждението, че с по-малко изразни средства може да се каже повече. Доказателство за това е дори и фактът, че ролите в пиесата са три, но в нея участват само двама артисти. Това са Валентин Ганев и Йордан Ръсин. Оригиналната музика пък е дело на Михаил Шишков - син, а записът е реализиран от звукорежисьора Георги Топорчев и звукоинженера Михаил Михайлов.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg