Основната атракция в мраморните зали на музея „Белведере” във Виена в момента е картината „Дамата с ветрило”, която се смята за последната завършена картина на Густав Климт. Тя е била все още на статива на художника в последното му ателие в Хийтцинг, когато той умира през 1918 г.
За последен път виенчани са могли да видят картината през 1920 г, когато е била изложена в сградата на сегашния МАК музей. „Дамата с ветрилото“ е частна собственост и собственикът е анонимен. А сега след 100 години се връща във Виена и ще остане до 13 февруари 2022 г. в родината си.
От картината лъха изискана елегантност, мъдрост и дистанция, отразяваща се само в едва забележимата усмивка. Но коя е жената, изобразена от Климт? Със сигурност може да се каже, че това не е някоя от известните дами от виенското висше общество от онова време, които често са рисувани от художника. Казват, че Климт се е стремил да направи обобщен портрет на хубавата виенчанка.
Изложбата е разделена на две части. В първата част картината ще бъде представена заедно с други творби на художника от последния му период, докато втората част е посветена на влиянието на японското и китайското изкуство върху по-късното творчество на Климт.
Изложбата може да бъде видяна до 13 февруари 2022 г.
Повече за изложбата чуйте в звуковия файл.
Николай Райнов е уникален в историята на новата българска култура – необикновено разностранен талант : поет, белетрист, драматург, есеист, литературен критик, учен-теоретик, историк и философ и стилист, преводач, публицист, неизтощим разказвач, вдъхновен интерпретатор на нашия и световния приказен фолклор; художник, изучаващ и опитващ..
Тя е сценарист, документалист, продуцент, филмов режисьор, наследница на фамилия, която е била "враг на народа", майка, стилист, пие кафе и бълва идеи постоянно – наш гост е вечната бунтарка Ирена Даскалова ! Още като малка Ирена режисира и командори свои приятели от улицата. Искала да стане оператор, но разбрала, че камерата е твърде тежка..
Преводачът Анелия Петрунова представя в "Нашият ден" четвъртия роман на Кармен Мола "Мълчанието на майките". Кармен Мола е псевдоним, зад който се крият трима мъже – телевизионни сценаристи, свикнали да работят в екип. Петрунова препоръчва на читателите да четат книгите последователно - "Кървавата годеница", "Пурпурната мрежа",..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура в световната литература. Какви са изминалите 12 месеца в очите на писателя – в личен и общочовешки план, в български и глобален контекст? Най-личният, най-чистият и вероятно най-хубав..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия брой на сп. L’Europeo, озаглавен "Актрисите" . По думите на Стоянович, който е главен редактор на изданието, този брой е обяснение в любов към българските актриси и българския театър – заслужено..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg