Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изтича срокът за номинации за наградите на TimeHeroes

Най-голямата платформа за доброволчество в България TimeHeroes очаква до 15-и декември номинациите за своите пети годишни награди за доброволчество, които тази година са под мотото “Виж героите“.

“Героите са безбройните доброволци, които участват в доброволчески мисии с времето и уменията си. Това са организациите и активните хора, които не чакат готови решения, за да се изправят срещу проблемите. Компаниите, които мислят за средата, в която създават продуктите и услугите си, и развиват доброволчеството в екипите си. Журналистите, които избират да пишат за добрия пример, а не за лесния клик върху скандалното заглавие.“ – пише на страницата на платформата.

Как се променя доброволческата култура в България и какви каузи привличат хората?

Темата коментира в “Нашият ден“ Наталия Иванова от екипа на организацията.

“Много е вдъхновяващо, особено по Коледа забелязвам, че има около 100 нови регистрирани потенциални доброволци всеки ден, което е доста сериозно като количество. И като си представиш, че всеки един човек е поискал да се регистрира и да се включи в инициативата, е вдъхновяващо.

При мен водеща е била каузата. Понякога човек не знае с каква кауза ще го срещне животът, не може да я избере, но се сблъсква с нея. А понякога конкретна кауза те предизвиква да свършиш нещо полезно и добро.

Има проучване от 2007 г., което показва, че България преди това е имало под 10% доброволци, а от 2017 г. те вече са 24%. Може би до някаква степен и платформата има пръст в това, защото го прави лесно. Аз съм голям почитател на идеята, не съм от основателите на платформата. Много добре работи това, че прави доброволчеството лесно. Има устойчивост в каузите, които хората припознават като свои – хора в неравностойно положение, хора с увреждания, деца в институции са каузи, които винаги са акумулирали някаква доброволческа енергия около себе си.

Темата коментира в “Нашият ден“ Деница Михайловска от екипа на организацията.

“Обикновено геройските дела остават винаги в сянка. Самите доброволци обикновено са хора, които правят това по много силна вътрешна мотивация и много рядко имат нужда от публично признание. От друга страна, ако не се говори за добрите дела е не се благодари за тях, няма как те да се предадат нататък.“

Темата коментира в “Нашият ден“ Севим Рашидова, доброволец извън професионалния си опит.

Първият път, когато реших да се включа в доброволчество беше от типа – искам да свърша нещо добро. Благодарение на платформата намерих първата са кауза. Това беше преди около десетина години.“

Чуйте разговора в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дончо Барбалов

България най-сетне ще разполага със същата тежест и права като всички пълноправни членки на ЕС

На 8 юли в Европейския парламент ще се състои гласуването по повод приемането на България в еврозоната и ще бъдат одобрени законодателните актове, които уреждат присъединяването ни. На този ден се очаква и решението на Съвета на ЕС, което ще бъде финалният акт за приемането на евровалутата в България.  Какво ще се случи след тази дата, какви са..

публикувано на 08.07.25 в 09:48

Най-необичайните спортове по света

Журналистът от БиБиСи и "най-пишещ за крикет български журналист" Васил Велев разказва за най-причудливите и необичайни спортове по света – от гледане на труднодостъпни и опасни места до плуване в кална торфена река. Повече от 600 години някъде из Глостършър, Англия, се провежда състезание по търкаляне на пита сирене по стръмен склон. В..

публикувано на 08.07.25 в 09:34

За почистването и облагородяването на бреговете на река Искър

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" можете да чуете Борис Иванов и Любомир Николов, представители на сдружението "Искър" - София, които ще разкажат за почистването и облагородяването на бреговете на река Искър.  Те са изградили едни доста удобни и сенчести почивалки, като са вдъхнали нов живот на едни стари палета, оформили..

публикувано на 07.07.25 в 16:00
Пастор Рангел Кълвачев, Ана-Мария Кръстева и д-р Ахмед Лютов

Как могат религиозните общности да помагат на лишените от свобода

Религиозните общности играят значителна роля в подпомагането на лишените от свобода чрез различни инициативи и програми, които целят да осигурят духовна, емоционална и социална подкрепа. Духовни представители на различни религии посещават затворите, за да провеждат богослужения, молитви и беседи. Това предоставя на затворниците възможност за духовно..

публикувано на 07.07.25 в 13:50

Ролевите модели на агресивните младежи

Какво е общото между локалите, инцелите, последователите на Тейт? Как гневът маскира дълбоката нужда от принадлежност и смисъл във време на разрушени ценности и ролеви модели, налагани от герои, които не отразяват реални човешки качества, а изпълняват функция – да продават, да провокират, да създават илюзия за избор, стойност, стил. Кой моделира..

публикувано на 07.07.25 в 10:13