Изтеклата година беше добра за българското хайку и по-точно за Владислав Христов, който стана първият българин, спечелил в авторитетния десети поред Международен хайку конкурс Акита. Конкуренцията е била между 516 поети от целия свят – САЩ, Индия, Полша, Турция, Нигерия, Русия, Япония, Румъния. Журито е проф. Дейвид МакМъри от Университета в Кагошима, редактор на Asahi Haikuist Network, проф. Бен Графстрьом от Университета в Акита, Хиденори Хурита – член на Международната Хайку Асоциация и основател на Akita International Haiku Network.
Владислав Христов е и първият българин, носител на друга важна хайку награда “Basho-an”. Организатор на този конкурс е Музеят на Башо в Токио. В третото му издание с жури професор Кай Хасегава от Токийския университет са участвали 1573 души от 44 държави. Тези успехи обаче не са само лични, а и престиж за българските автори на хайку, за страната ни.
Разговорът с Владислав Христов припомня и за друга българска авторка на хайку Мая Любенова, която за съжаление ни напусна преди пет години на този ден.
Чуйте Владислав Христов.
Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара Арнаудова. Заглавието е препратка към работния, обучителния и творческия процес на студентите. В света на дуализма, от който сме част, позитивното и негативното вървят ръка за ръка, четем в анонса за..
Ася и Радослав Рачеви разказват за изкуството на дублажа и какви са неговите специфики, как се изгражда образ само с глас зад кадър и какво трябва да притежава един актьор, за да практикува този занаят. Гласовете им са сред най-емблематичните в бранша. Те са куклени актьори, завършват НАТФИЗ в класа на проф. Димитър Стоянов и са сред..
Новата поетична книга "Очаквани места" на Мирослав Христов разказва неочаквани истории със запомнящи се герои и действия. Илко Димитров споделя: "Новото и, трябва да се каже, специалното в тази книга, е акцентът върху фабулата. Поетичните текстове вече са не описание или изразяване на чувства, а създаване на истории, които се развиват във времето..
Новият брой на сп. "Страница" може да се нарече музикален. Не само цял един раздел "Литературен университет" е посветен на музиката и литературата, но и интервюто на Клео Протохристова с писателя и преводача Иван Станков е "за музиката в думите, за думите като музика и за "Отсамния край на невъзможното". В броя са публикувани "Фонограми" от Цочо..
Две изложби изследват разрухата и паметта, и превръщането им във възможност за ново начало. Проектите на Яна Абрашева и Слава Савова насочват вниманието към някогашни "обещаващи" родни индустрии и състоянието им в момента. В "Оберлихт" в галерия "Поста" Яна Абрашева възкресява спомена за завод "Родопа" чрез витраж от изпочупените стъкла на..
С два концерта на 14 и 17 февруари в зала " Катя Попова " в Плевен и в зала " България " в София, Плевенската филхармония ще представи..
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в..
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg