Изтеклата година беше добра за българското хайку и по-точно за Владислав Христов, който стана първият българин, спечелил в авторитетния десети поред Международен хайку конкурс Акита. Конкуренцията е била между 516 поети от целия свят – САЩ, Индия, Полша, Турция, Нигерия, Русия, Япония, Румъния. Журито е проф. Дейвид МакМъри от Университета в Кагошима, редактор на Asahi Haikuist Network, проф. Бен Графстрьом от Университета в Акита, Хиденори Хурита – член на Международната Хайку Асоциация и основател на Akita International Haiku Network.
Владислав Христов е и първият българин, носител на друга важна хайку награда “Basho-an”. Организатор на този конкурс е Музеят на Башо в Токио. В третото му издание с жури професор Кай Хасегава от Токийския университет са участвали 1573 души от 44 държави. Тези успехи обаче не са само лични, а и престиж за българските автори на хайку, за страната ни.
Разговорът с Владислав Христов припомня и за друга българска авторка на хайку Мая Любенова, която за съжаление ни напусна преди пет години на този ден.
Чуйте Владислав Христов.
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..
"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..
Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg