Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Барометърът за Доверие на Edelman за 2021:

Оправдано ли е глобалното доверие към бизнеса

Милена Якимова: “Всеки сам си преценя“ – мотото на нашето недоверие

Снимка: www.unglobalcompact.bg

“Това, което виждаме глобално като доверие към бизнеса, е всъщност очакването бизнесът да поеме други функции на грижа за социалния интегритет, каквито той невинаги може да поема. Това е едно до известна степен опасно очакване“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР социологът Милена Якимова по повод резултатите от “Барометърът за Доверие на Edelman за 2021“, в които се дадоха “високи залози за бизнеса“:

“Голямата разлика между 90-те години и в момента е, че тогава бяхме опиянени от перспективата на демокрацията, сега сме в нея.

Доверие не е нещо психологически просто, доверието е моята готовност да оставя някакви важни за мен неща в “чужди ръце“. Да оставя здравето на някой си, без да се питам какво точно ще извърши. Доверието – това са мрежи между хора и институции.

В една демократична среда то става много по-важно, защото една демократична среда, цялата среда е много по-зависима от индивидуалните действия на всеки един от нас. Доверието е много по-нужно в демокрациите.

За да работи доверието, трябва да има някакъв социален контекст, този контекст е – прозрачността, стабилността и отчетността на институциите. В последното десетилетие има криза на тези понятия.

Корупцията е някакъв покварен вариант на доверието, ще се сговорим зад гърба на правилата. Виждаме проблема с доверието по отношението на ваксините, където “всеки сам си преценя“. Това е мотото на нашето недоверие.“

Властта

“В момента имаме нова политическа конфигурация във властта, която е пряк резултат от съпротивата на обществото срещу корупционния модел. Иначе има какво още да правим заедно като общество в името на това да създаваме демократичните принципи и да съблюдаваме отговорността на всички към правилата на съвместния живот.

В Народното събрание днес виждаме как една политическа партия с фашистки уклони си прави политически ПР със Зеления сертификат. Това е нещо, което изисква обществена санкция. Вярвам, че реакциите няма да закъснеят.

Част от спадането на доверието към правителствата е свързана именно с изтъняването на социалните системи и промяната на медийната среда, в която традиционните медии са принудени да се конкурират със социалните мрежи, а социалните мрежи се интересуват просто от кликове.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45

Евгени Черепов, учител: Младежите днес четат активно

В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира..

обновено на 01.11.24 в 12:16

Безплатна платформа помага на младите хора в кариерното ориентиране

Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..

обновено на 01.11.24 в 10:12