В навечерието на 115-годишнината от рождението на големия български писател излезе новата книга на д-р Радка Пенчева, завеждащ на музея във Велико Търново. Заглавието е „Емилиян Станев. Той и другите“ и в нея се проследяват отношенията му – житейски и творчески – с други български писатели, критици, интелектуалци. Писани през различни години от изследователката на Емилиян Станев д-р Радка Пенчева, отделните статии се позовават и на дневниците на съпругата Надежда Станева.
Сборникът не повтаря информация от книгата „Спомени за Емилиян Станев“, издадена по повод 100 години от рождението му. Тук има много повече спомени и имена. Настоящият том съдържа 11 статии за различни писатели и литературни критици. Те разкриват приятелството, близостта на Емилиян Станев с писатели като – по неговото признание най-близкият Йордан Радичков, като Димитър Талев, Чудомир, Димитър Димов, Елисавета Багряна, Блага Димитрова, проф. Петър Динеков, проф. Тодор Боров, Борис Делчев, проф. Стоян Каролев, а за Елин Пелин пише:
„Трябва да призная, че никой друг писател от българските не е оказвал върху мене такова влияние. Елин Пелин е моят пръв и най-добър учител, бих казал, единствен между другите. Той ми вдъхна усет за реч, за красотата на българското слово, той ме научи на яснота и простота и той ме накара да се вмисля в душата на моя народ.“
В приложението в края на книгата „Емилиян Станев за другите“ могат да се прочетат четири негови статии за творчеството на писателите Чудомир, Димитър Талев, Димитър Димов и Елин Пелин. Могат да се видят и факсимилета на посвещения върху книги на писателите, споменати в сборника, както и снимки на Емилиян Станев с тях.
Както пише в предговора д-р Радка Пенчева: „Надявам се, че това издание ще разкрие по-пълно отделни черти от личността на Ем. Станев, както и на лицата, за които става въпрос в отделните статии. Ще ни помогне да си изясним и историята на писането на отделните му творби, което обяснява и отделни черти на творческия процес на писателя. В този смисъл книгата ще бъде полезна и за изследователите му, както и на широк кръг читатели.“
Чуйте д-р Радка Пенчева.
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg