Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Водните кули в България

Кулите в град Русе и село Кардам

4
Водната кула на гарата в Кардам
Снимка: Диана Стефанова

Цикълът предавания „Водните кули в България“ предприема едно пътешествие през времето и пространството, за да срещне слушателите с историята и настоящето на водонапорните кули, строени по българските земи.

Пътувайки из България, всички ние срещаме водни кули – особено из равнинни райони. Някои от тях си приличат поразително и дори за окото на обикновения човек личи, че са строени по едно и също време по сходни проекти. Някои от тези сгради приличат на кули от приказките, а за други дори не можем да разпознем, че са създадени за съхранение на вода. Голяма част са строени край железопътни обекти, за да захранват парните локомотиви с вода, някои са тухлени, някои са изоставени, други стават част от недвижимото културно наследство или биват обновени и превърнати в музеи. Други се разрушават бавно и сигурно.

Национален музей на транспорта Русе
Третият епизод на „Водните кули в България“ отива в североизточния край на България и далеч назад във времето – когато е строена първата железопътна линия по нашите земи. Водната кула на гарата в граничното село Кардам е една от най-красивите сгради от този тип в България, днес пустееща. Кулата на Вилаетската гара в Русе е първата сграда от този вид, построена у нас в далечната 1866 г.

Разказвачите са инженер Иван Гогев, дългогодишен служител на Национална компания железопътна инфраструктура, Дарина Йорданова, уредничка на Музея на ЖП Транспорта в Русе, Никола Калчев, бивш кмет на село Кардам и учител по история в местното училище, Георги Николов, настоящ кмет на село Кардам, журналистката от град Добрич Диана Стефанова и Деляна Фудулова, началничка отдел в Държавен архив Добрич. Чрез своя дисертационен труд, посветен на индустриалното железопътно наследство в България, задочно в предаването говори и архитект доктор Ирина Атанасова.


Снимки: Диана Стефанова, Wikipedia



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10