Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стартира виртуалното изложения "MASTERS & MBA"

Какви възможности за обучение (магистратури и МВА) в чужбина предлага традиционното изложение „Световно образование“ и какви шансове за развитие могат да получат младите хора в условията на изпитания за пазара на труда и бързо променяща се икономическа среда?

Събитието се провежда на 22 февруари от 15 до 19.00 часа и е онлайн.

Темата коментира в “Нашият ден“ Николай Христанов, мениджър висше образование в образователна компания “Интеграл“:

“Днес фокусът ще бъде върху магистърски и МВА програми и ще бъде бъдат представени университети от Нидерландия, от Великобритания и от Швейцария. Ще има и български университет, който предлага обучение и на английски език.

Желаещите да учат магистратура ще могат да разберат повече относно възможностите, таксите и финансовите условия. Какви стипендии се предлагат за магистърските програми, какви са сроковете за кандидатстване и възможностите за стажове.“

Финансиране и възможности за стипендии

“Излизането на Великобритания от ЕС даде своя ефект, таксите се промениха. Предвид факта, че вече ни разглеждат заедно с останалите държави, които са извън ЕС и таксите са по-високи, няма възможност за кредит, както беше преди излизането на Великобритания от ЕС, но пък университетите се опитват да задържат студентите от ЕС, като им предлагат възможност за стипендии.

Различното е, че е има необходимост българите да кандидатстват и за студентска виза, за да се обучават във Великобритания, която се отпуска при изпълнение на академичните критерии на университета.

Има възможности в Нидерландия с такси от 2200 евро на година, в Белгия таксата е 960 евро, във Франция и Германия също има по-достъпни магистърски програми. Скандинавските държави все още са отворени за прием, където образованието е безплатно.“

Магистратурата

“Тя е необходима или поне силно препоръчителна в Европа в случаите, в които има нужда от по-тясна специализация или пък промяна на направлението, защото има кандидати, които, завършвайки бакалавърска степен – дали на база на житейски опит, или на работна позиция, която са успели да намерят – решават, че искат да променят своята квалификация. Една магистратура би било надграждане и възможност за  по-добра реализация.“

Чуйте Николай Христанов в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10