Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стартира виртуалното изложения "MASTERS & MBA"

Какви възможности за обучение (магистратури и МВА) в чужбина предлага традиционното изложение „Световно образование“ и какви шансове за развитие могат да получат младите хора в условията на изпитания за пазара на труда и бързо променяща се икономическа среда?

Събитието се провежда на 22 февруари от 15 до 19.00 часа и е онлайн.

Темата коментира в “Нашият ден“ Николай Христанов, мениджър висше образование в образователна компания “Интеграл“:

“Днес фокусът ще бъде върху магистърски и МВА програми и ще бъде бъдат представени университети от Нидерландия, от Великобритания и от Швейцария. Ще има и български университет, който предлага обучение и на английски език.

Желаещите да учат магистратура ще могат да разберат повече относно възможностите, таксите и финансовите условия. Какви стипендии се предлагат за магистърските програми, какви са сроковете за кандидатстване и възможностите за стажове.“

Финансиране и възможности за стипендии

“Излизането на Великобритания от ЕС даде своя ефект, таксите се промениха. Предвид факта, че вече ни разглеждат заедно с останалите държави, които са извън ЕС и таксите са по-високи, няма възможност за кредит, както беше преди излизането на Великобритания от ЕС, но пък университетите се опитват да задържат студентите от ЕС, като им предлагат възможност за стипендии.

Различното е, че е има необходимост българите да кандидатстват и за студентска виза, за да се обучават във Великобритания, която се отпуска при изпълнение на академичните критерии на университета.

Има възможности в Нидерландия с такси от 2200 евро на година, в Белгия таксата е 960 евро, във Франция и Германия също има по-достъпни магистърски програми. Скандинавските държави все още са отворени за прием, където образованието е безплатно.“

Магистратурата

“Тя е необходима или поне силно препоръчителна в Европа в случаите, в които има нужда от по-тясна специализация или пък промяна на направлението, защото има кандидати, които, завършвайки бакалавърска степен – дали на база на житейски опит, или на работна позиция, която са успели да намерят – решават, че искат да променят своята квалификация. Една магистратура би било надграждане и възможност за  по-добра реализация.“

Чуйте Николай Христанов в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35