Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Собственичка на медии замисля Музей на бай Ганьо във Виена

7
Снимка: личен архив

Неотдавна на тържествена церемония в Дом Витгенщайн във Виена бе връчена първата литературна награда за женска белетристика, поезия, социална ангажираност, благотворителност и журналистическа продукция в областта на културата от творци, които живеят в Австрия.

Златната чаша
Призът „Автор на годината - 2021“ се проведе под егидата на двуезичния „Нов дунавски вестник – Neue Donau Zeitung“ и с любезната подкрепа на Българския културен институт. Учредител на наградата е Сашка Журков, собственик на медии в Австрия. Първите носителки на приза „Автор на годината - 2021“ („Autorin des Jahres - 2021“) са д-р Анелия Хохвартер, инж. Катя Кремзер и Наталия Стеремитина.


Свързах се по телефона с българката, която от години живее във Виена за повече подробности. Оказа се, че това не е първият конкурс, създаден от нея. Основателката на отличието Автор на годината за българки, които творят в Австрия – Сашка Журков ни разказа и за общността от потомци на български градинари, които пазят родолюбивия дух във Виена.

Гръцкато кафене
Тя разхожда слушателите по адресите, на които се развива повествованието на „Бай Ганьо“ от Алеко Константинов. Сашка ми е била гид по този маршрут, повярвайте, наистина е любопитно. Собственичката на двуезични медии разкри и какво се случва с идеята ѝ да създаде музей на бай Ганьо в австрийската столица.

Повече можете да научите от звуковия файл.

Снимки: Мария Кремзер, Себастиан Ервин, Магдалена Гигова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Останки от римски военни съоръжения от I век откриха в Лом археолози

При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на римски отбранителни съоръжения от I век след Христа, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" на БНР ръководителят на разкопките гл. ас. д-р Владислав Живков от Националния археологически..

публикувано на 20.01.25 в 10:40

Хаджи Станьо Врабевски, премълчаният поборник

В българските национално-освободителни борби има имена, които някак са затулени от големите и мощни сенки, хвърляни от гигантите Васил Левски, Христо Ботев, Георги Раковски, Георги Бенковски, Любен Каравелов, Панайот Волов, Стефан Караджа… Но те също са вградили себе си в бъдещето Освобождение, допринесли са да стане факт. Такава фигура е..

публикувано на 18.01.25 в 12:35

Над 1 млрд. лв. годишно е финансовият ефект от присъединяването ни към Шенген

Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..

публикувано на 17.01.25 в 13:20
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Приказка за... възрастни

Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..

публикувано на 17.01.25 в 08:35

В Либия единствената опасност са джигитите по пътя

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..

публикувано на 16.01.25 в 16:45