Неотдавна на тържествена церемония в Дом Витгенщайн във Виена бе връчена първата литературна награда за женска белетристика, поезия, социална ангажираност, благотворителност и журналистическа продукция в областта на културата от творци, които живеят в Австрия.
Призът „Автор на годината - 2021“ се проведе под егидата на двуезичния „Нов дунавски вестник – Neue Donau Zeitung“ и с любезната подкрепа на Българския културен институт. Учредител на наградата е Сашка Журков, собственик на медии в Австрия. Първите носителки на приза „Автор на годината - 2021“ („Autorin des Jahres - 2021“) са д-р Анелия Хохвартер, инж. Катя Кремзер и Наталия Стеремитина.
Свързах се по телефона с българката, която от години живее във Виена за повече подробности. Оказа се, че това не е първият конкурс, създаден от нея. Основателката на отличието Автор на годината за българки, които творят в Австрия – Сашка Журков ни разказа и за общността от потомци на български градинари, които пазят родолюбивия дух във Виена.
Тя разхожда слушателите по адресите, на които се развива повествованието на „Бай Ганьо“ от Алеко Константинов. Сашка ми е била гид по този маршрут, повярвайте, наистина е любопитно. Собственичката на двуезични медии разкри и какво се случва с идеята ѝ да създаде музей на бай Ганьо в австрийската столица.
Повече можете да научите от звуковия файл.
Снимки: Мария Кремзер, Себастиан Ервин, Магдалена Гигова
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител на награда със стипендия на името на акад. Георги Наджаков за 2024 г., която Фондация Еврика връчва за постижения в овладяването на знания в областта на физиката. Доскоро са я интересували..
Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото ѝ любопитство, че мине не мине време и гостува в Покана за пътуване с някоя интересна история. Неотдавна тя представи платната си в Мароко, но не се е задоволила да стои само в галерията с нейните картини в типично български стил, ами се е..
България за първи път има свой представител в Глобалната младежка академия ( Global Young Academy – GYA ). Това е гл. ас. д-р Александра Миланова от Института за балканистика с Център по тракология при БАН. Тя беше избрана сред стотици кандидати от цял свят заради своите високи академични постижения, международни изяви и обществена ангажираност...
Въпреки че за тях се чува по-рядко, добри примери и щастливи истории в българските училища има много. За да се промени картината на средното ни образование обаче, тези примери би трябвало да се проучат внимателно и да се намери начин те да станат норма. Като че ли най-ярки са случаите в "проблемни" райони, общности и селища, където достъпът до..
На 26 април 2025 г. (събота), от 11:00 до 15:30 часа Физическият факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, родители, деца, студенти, изследователи и граждани. В рамките на събитието посетителите ще могат да видят, че..
На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство..
Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото ѝ любопитство, че мине не мине време и гостува в..
Видин очаква мащабен благотворителен концерт в подкрепа на детското отделение на местната болница. Събитието на 12 юни от 19 часа ще бъде придружено от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg