10 март e Денят на спасяването на българските евреи и почит към паметта на жертвите на Холокоста.
Честването през 2019 г. е посветено на отдаване почит на митрополитите от Светия синод на Българската православна църква, които се противопоставят на депортацията на българските евреи в лагерите на смъртта по време на Втората световна война.
Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Вили Лилков, бивш зам.-председател на Столичния общински съвет:
“На първо място, това е огромният брой от хора, които по различен начин са помагали и са спасявали българските евреи.
Ние знаем само имената на праведниците – Митрополит Кирил, Екзарх Стефан, Димитър Пешев, Асен Суичмезов, но не знаем онези стотици хора, които всеки по своя начин е помагал на целта.
Като се започне от народни представители, които са изпращали в Народното събрание блестящи речи в тяхна защита, като акад. Петко Стайнов, Никола Мушанов, Никола Василев, Марин Тютюнджиев. Те са осъществявали контакт с правителството и са се опитвали да въздействат върху Богдан Филов и неговите министри. Някои от тях са писали писма до царя.
Поведението на Светия синод на Българската православна църква е уникално за цяла Европа. Тя е единна в своите решения, когато в света се депортират хиляди евреи. Българските митрополити взимат десетина решения с пълно единодушие в подкрепа на българското еврейство.
Имало е и гласове, които са подкрепяли Закона за защита на нацията, имало е и гласове, които са очаквали лична изгода от това, че евреите ще бъдат депортирани, но те са били потиснати. Именно това мощно надигане е в основата. 18 адвоката от Видин пишат едно от първите писма до Народното събрание и се обявяват в защита на евреите.
Това е случай, уникален в световната история. В момент, в който в Европа вилнее Холокоста, в България броят на евреите дори се увеличава.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..
През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg