Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опитът да се повдигне обвинение на Асен Василев изглежда като лична вендета

Емил Соколов: Поведението на Радев за военната помощ за Украйна може да е “опипване на почвата“

Недопустимо е посланик да си позволява да говори от името на българския народ

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 24 март се навършва месец от началото на нападението на Русия над Украйна. Това е и ден за възпоменание в чест на поляците, рискували живота си по време на Холокоста, за да спасят евреи.

Темета коментира в “Нашият ден“ Емил Соколов, историк и анализатор:

“Войната, която Русия започна в Украйна, е от историческо значение, тъй като такава пълномащабна война в Европа, между две държави не е имало.

Много често чувам да се дава пример с войната в Югославия - това беше много кървав, но граждански конфликт, в който намесата на НАТО беше единствено с военно-въздушни удари. Това, което се случва в Украйна, е тотална война.“

Поведението на Полша

“Поведението на Полша в историята ще остане като достойно и героично. Полша прие над 1 млн. бежанци от Украйна. Тя е една от държавите, които най-силно подкрепят Украйна, за да получава тя военна и дипломатическа помощ. Полша е и държавата, която настоява НАТО да има по-активна позиция.

Виждаме едно лидерство, което в случая идва от Изток, а не от Запад, от държавите от бившия социалистически лагер, които виждат заплахата, която Русия наистина представлява.

България

“За съжаление България в момента не е от най-активните. По отношение на хуманитарната помощ сме взели мерки, но някак не успяваме за момента да говорим с един глас, което е нормално. В България управлява коалиция, която има различни политически идеи. Това е демокрацията, която си избрахме  - разнолик и различен парламент, в който няма политическа сила с ясен мандат.“

Доброволците

“Има една част от нашето общество, която в момента действа абсолютно безкористно със страшна солидарност към Украйна. Има хора, които приемат бежанци в домовете си и те са тези, които ще останат в историята.“


Военна помощ за Украйна

“Предложението ни за изпращане само на военни каски за цивилни е малко нелепо. Ако България иска да изпрати някаква военна помощ на Украйна, да не поставя условия, които са неизпълними.

Няма как някой да следи на кого се раздават каски и бронежилетки, когато цяла Украйна е във война, стреля се по цивилни, бомбардират се цивилни сгради.

Според мен президентът Радев каза това, за да смекчи удара по някакъв начин, защото той в момента защитава позиция, че трябва де се изпрати някаква военна помощ.“

“Заедно за Украйна“

“Това е една чудесна инициативи, много се надявам президентът Радев да започне да говори малко по-смело по тази тема.

Разбирам, че хората, които са гласували за него, изповядват едни конкретни политически идеи, те са с доста по-позитивно мнение за Русия. Тук на става въпрос да се навреди на Русия, а да се помогне на Украйна. Поставянето на такива условия и изобщо това меко говорене, невъзможността да се изрази ясна позиция, нито е в интересите на хората, от чието име Радев се опитва да говори, нито пък прави чест на страната - държавният глава да е толкова плах в позицията си.

До седмици или по-скоро ще видим една доста трезва позиция от него, разбирам това поведение като някакво опипване на почвата.“

Bulgaria's former prime minister and leader of the largest opposition GERB party, Boyko Borissov, was detained late on Thursday.

Българските институции

“Откриваме, че има много остър конфликт между законодателна и изпълнителна власт и то най-вече в лицето на прокуратурата, която се ръководи от главния прокурор Иван Гешев.

Арестът на Борисов показа няколко неща, най-основното, от които беше, че Иван Гешев по една или друга причина отказва да разследва определени хора и кръгове и да застава срещу определени интереси.

Главният прокурор не е безпристрастен, което противоречи пряко на позицията, която заема. Задачата му е да ръководи държавното обвинение, а не да защитава определени интереси, без значение дали те са парламентарно представени, или по-силно икономически.

Видяхме, че Иван Гешев няма намерение да разследва каквото и да е, свързано с бившия премиер Борисов.

Конкретно за Борисов има доста индикации, че е участвал в действия, които е възможно да не са много законосъобразни. Знае се за отношенията му с Божков и за това какви записи бяха изтекли, в които той казваше неща, които не отива да чуем от главата на изпълнителната власт. Но Прокуратурата отказа да се самосезира и да предприеме каквито и да било действия, а напротив – опитва се да повдигне обвинение на Асен Василев, което изглежда като една лична вендета – “вие посегнахте на Борисов, сега ние ще посегнем на един от вашите“. Недопустимо е да има такова разминаване между институциите.“


Поведението на посланика на Русия у нас

“Мисля, че точно вчера руският посланик г-жа Митрофанова е нарекла премиера Кирил Петков “чиновник“. Не може на наша територия един представител на чужда държава, да си позволява такова неуважение към институциите.

Недопустимо е и посланик да си позволява да говори от името на българския народ срещу правителството. Време е за едно твърдо действие с отрезвяване, за да може да не се допускат такива неуважителни актове и грозно говорене по отношение на българските институции.“

Чуйте разговора в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47